İstanbul Havalimanı’na Büyük Taşınma Tamamlandı

İstanbul Havalimanı’na Büyük Taşınma Tamamlandı

Geçtiğimiz ay, tüm etapları tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak ve Türkiye’yi havacılıkta lider konuma taşıyacak İstanbul Havalimanı’na büyük taşınma tamamlandı.

Artık İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda yürütülen tüm havacılık operasyonları İstanbul Havalimanı’na taşınmış oldu. Başarıyla tamamlanan taşıma işlemlerinin ardından İstanbul Havalimanı’nda yolculuk işlemleri de konforlu bir şekilde verilmeye başlandı.

İstanbul Havalimanı ile vatandaşlarımız yolculuklarından sadece konfora kavuşmuş olmadı. Hem güvenlik arttı hem de dünyaya olan bağları da güçlendi. Artık İstanbul Havalimanı, İstanbul’un olduğu kadar Türkiye’nin; hatta bölgenin ihtiyacını karşılayacak ve İstanbul’u uluslararası havayolu pazarında hak ettiği konuma getirecek. Hatta İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin hem bir köprü hem de bir merkez niteliği kazanmasını sağlayacak. Bunun etkilerini önümüzdeki yıl itibariyle hepimiz görmeye başlayacağız ve bu nedenle İstanbul Havalimanı’nın küresel politikanın dinamiklerini de etkileyeceğini vurgulamak istiyorum. Söz konusu durum nedeniyle de İstanbul Havalimanı’nın ülkemizin yanı sıra özel sektörü ve Türkiye’nin dış politikasını da alan bir çerçevede büyük etkileri olacağı açıktır.

İstanbul’un yanı sıra Asya ve Afrika kıtalarının ihtiyacını karşılayacak ve İstanbul’u uluslararası havayolu pazarında hak ettiği konuma getirecek havalimanımız, İstanbul’un Fatihi Sultan Mehmet’in zamanında olduğu gibi “çağını aşan” bir şehir olmasını sağlayacak. Bu projeye işte bu nedenle bu kadar önem veriyoruz.

İyi yolculuklar

M. Cahit TURHAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı