İstanbul-İzmir Arası Artık 4 Saat

İstanbul-İzmir Arası Artık 4 Saat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun açılışı yapılan kesimleri ile birlikte, İstanbul-İzmir arasının artık 4 saate düştüğünü açıkladı.

Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını video konferans ile gerçekleştirdiği İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Balıkesir kuzey ve batı kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergâhı açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ilk canlı bağlantı, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Balıkesir Kuzey ve Batı Kavşağı arası 29 kilometrelik bölümün açılışına yapıldı. Erdoğan alanın görüntülerini vatandaşlarla izledi. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun Akhisar-Saruhanlı arasındaki 24,5 kilometrelik bölümünün açılış törenine yapılan bağlantı üzerine de görüntüleri vatandaşlarla izleyen Erdoğan, “Yol olursa medeniyet var, yol olmazsa yok.” dedi.

Açılışın gerçekleştirildiği alanda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da yaptığı konuşmada, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun bazı bölümlerinin daha önce trafiğe açıldığını anımsattı. Projenin maksadının %80 oranında hâsıl olduğunu dile getiren Turhan, “Bugünden sonra İstanbul-İzmir trafiği 4 saate düşüyor. Önümüzdeki 6 ay içerisinde kalan kesimleri de trafiğe açarak projenin tamamı hizmete girecek.” dedi. 10 milyar dolar tutarındaki projeyi kamu kaynağı harcamadan yap-işlet-devret modeliyle hizmete açtıklarını belirten Turhan, “Projenin hizmete girmesiyle özellikle yaz aylarında şehir geçişlerinde yaşanan trafik sıkışıklığı, yoğunluğu sona ermiş olacak.” bilgisini verdi. Bakan Turhan’ın konuşmasının ardından açılış gerçekleştirildi.