İSTANBUL – KONYA 4 SAAT 15 DAKİKA

Ankara- Eskişehir, Ankara- Konya, Eskişehir-Konya, Ankara-İstanbul’dan sonra İstanbul-Konya arasında da YHT seferleri başladı. 

YHT’ler, uzakları yakınlaştırıyor, zaman algısını, ulaşım tercihlerini ve alışkanlıklarını değiştiriyor. Türkiye’mizin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatını “YHT’den Önce, YHT’den Sonra” diye döneme ayırmak yanlış olmaz.

Düşünün! İstanbul-Konya YHT sadece 4 saat 15 dakika… Vatandaşlarımız, artık yolculuğa saatlerce zaman harcamayacak. Hatta günübirlik gidip gelme imkânına sahip olacak. Mevlana’nın şehri Konya ile ülkemizin küresel boyuttaki kenti İstanbul’un birbirine yakınlaşması, sanayiden ticarete, eğitimden turizme kadar pek çok alanda büyük bir gelişim, değişim yaratacak.

2015’de 300 km/saat hız yapan YHT’ler devreye girdiğinde ise İstanbul-Konya arasındaki mesafe 4 saatin de altına düşecek.

Diğer taraftan, yapımına devam edilen 2 bin 800 km’lik hızlı tren ve yüksek hızlı tren hatları tamamlandığında Konya’dan İzmir’e 3 saat 40 dakikada, Konya’dan Bursa’ya 2 saat 40 dakikada, Konya’dan Sivas’a 3,5 saatte ulaşmak mümkün olacak.

Hazreti Mevlana’nın 741. Vuslat Yıldönümünde hizmete verilen Konya-İstanbul YHT seferlerinin hayırlı uğurlu olmasını dilerken; Mevlana’nın yedi öğüdünü hayatımıza rehber yaptığımızda sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün tüm dünyada hâkim olacağına inanıyorum:

“Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol
Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol
Hoşgörüde deniz gibi ol
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol
Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol
Şefkat ve merhamette güneş gibi ol
Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol”

2015’de dünyada ve ülkemizde bu güzel duyguların artmasını diliyor, yeni yılınızı kutluyorum.

İyi yolculuklar…