İstanbul Yeni Havalimanı İle Bağlarımız Kuvvetlenecek

İstanbul Yeni Havalimanı İle Bağlarımız Kuvvetlenecek

Herkesin bildiği üzere; dünyamızda yeni bir düzen kuruluyor. Siyasi ve ekonomik sistemle beraber ticaret yolları yeniden şekilleniyor. İşte bu değişim rüzgârının kuvvetlice esmeye başladığı bu süreçte Türkiye’nin rolü her geçen gün daha da artıyor. Bu yeni düzenin içinde güçlü olarak yer almak için de İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımı büyük önem taşıyor.

Bildiğiniz gibi İstanbul Yeni Havalimanı’nda ilerleme seviyemiz yüzde 90’ın üzerine çıkmış durumda. 21 Haziran akşamı da Sayın Cumhurbaşkanımızı taşıyan “TC-ANK” uçağı, 3 bin 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde yapılan ve tüm işlemleri tamamlanan 3. Havalimanı’nın birinci pistine ilk inişi gerçekleştirdi. 29 Ekim 2018 tarihinde, yani bundan sadece 4 ay sonra İstanbul Yeni Havalimanı’nı hizmete vermenin gururun yaşayacağız.

5 kıtanın yolcu ve yük taşımacılığına hizmet verecek olan bu havalimanının hizmete girmesi ile Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya, İstanbul’u kullanarak Avrupa ve ABD ile buluşacak. Bununla birlikte istihdama ve Türkiye’nin ekonomisine önemli etkisi olacak. Keza Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi’nin “İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi” raporuna göre de Havalimanı’nın doğrudan ve dolaylı olarak yaratacağı istihdamın 2025 yılı için 195 bin ila 225 bin kişi aralığında olacağı öngörülüyor. İlave hane halkı geliri yaklaşık 4 milyar dolar olacak. Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirinin yüzde 4,2-4,9 arasında olacak. Yakın coğrafyamızda da önemli oranda etki yaratacak.

29 Ekim’den sonra İstanbul Yeni Havalimanı’nın dünyayı Türkiye’ye, Türkiye’yi de dünyaya bağlayacak perçinleri kuvvetlendirmesi, Türkiye’nin hem bir köprü ve hem de bir merkez niteliği kazanmasına olumlu etki edeceği kaçınılmazdır. Son tahlilde İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye’nin önümüzdeki 50 yıllık büyüme sürecinin itici güçlerinden biri olacaktır.

İyi yolculuklar…

Ahmet ARSLAN

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı