İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NDA SIRADAKİ HEDEF: 35 BİN ÇALIŞAN

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NDA SIRADAKİ HEDEF: 35 BİN ÇALIŞAN

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “İstanbul Yeni Havalimanı’nda çalışan sayısını 35 bin seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz. Havalimanı tamamlanınca doğrudan ve dolaylı istihdam sayısının ise 225 bine çıkacağını öngörüyoruz.” dedi.

Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nda devam eden inşaat çalışmalarını değerlendirdi.

Arslan, “Sürdürülebilirlik anlamında en önemli referanslardan biri olan Envision Sertifikası’na başvuru yapıldı ve kayıt süreci tamamlandı. Sertifika ile İstanbul Yeni Havalimanı, Kuzey Amerika dışında belgeyi alan ilk altyapı projesi olacak.” dedi. 2017 yılının başında konulan 30 bin çalışan hedefinin geçildiğine dikkat çeken Arslan, “Sıradaki hedef çalışan sayısını 35 bin seviyesine ulaştırmak. Havalimanı tamamlanınca doğrudan ve dolaylı istihdam sayısının ise 225 bine çıkacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sertifika için başvuru yapıldı

Altyapı projelerinin çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerini anlatan Arslan, “Sürdürülebilir Altyapı Enstitüsü’nün, Envision Sürdürülebilirlik Sertifikası’na başvuruda bulunduk. Dünya çapında prestij sahibi sertifikayı almaya hak kazanan Kuzey Amerika dışındaki ilk ve dünyada en büyük altyapı projesi İstanbul Yeni Havalimanı’nın olmasını bekliyoruz.” dedi.

Arslan, 29 Ekim 2018’de açılması planlanan havalimanı projesinin yüzde 57’sinin tamamlandığını, havalimanın açılışında devreye girecek 4 bin 100 metre uzunluğunda, 60 metre genişliğindeki ikinci pist ve bağlantılı taksi yollarının ise toprak işleri devam ederken, bazı kesimlerinde eş zamanlı alt temel çalışmalarına başlandığını, terminal önündeki büyük apronda beton kaplama işlerinin devam ettiğini sözlerine ekledi.