İstanbul Yeni Havalimanı’nın Yüzde 80’i Tamamlandı

İstanbul Yeni Havalimanı’nın Yüzde 80’i Tamamlandı

Sevgili Yolcular,

İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımı hızla sürüyor. Birinci etap inşaatın yüzde 80’ini tamamlandı ve şu anda uçak inebilecek düzeye geldi. 90 milyon yolcuya hizmet verecek ilk etabı 29 Ekim 2018 tarihinde açacağız.

İstanbul Yeni Havalimanı tüm etapları tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak. Sadece İstanbul hava sahasını değil, Avrupa hava sahasını da etkileyecek dev bir projedir. Romanya, Bulgaristan ve Orta Avrupa’ya kadar, anlaşma mektuplarıyla bizden kalkan, onlardan kalkıp bize inen, bizden kalkıp onlara inen bütün ülkelerin hava sahalarını birebir etkileyecek bir proje. Bu nedenle arkadaşlarımız İstanbul hava sahasına yönelik olarak kapasite artırımına gittiler.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın havacılık faaliyetlerine başlaması için Atatürk Havalimanı’ndan bir taşınma gerçekleşecek. Dünyanın en büyük havalimanı olduğu için dünyanın en büyük taşınma işlemlerinden biri olacak. Çok ciddi bir koordinasyon gerekiyor. Herhangi bir sorun olmayacak şekilde detaylı çalışmalar yapıyoruz. Yol güzergahı üzerinde görev yapan belediye, güvenlik güçleri ile tüm kamu ve kuruluşlar, AKOM’dan koordine edilerek, taşınma yapılacak. 30 Ekim 03.00’da taşınma sürecine başlanılacak ve 31 Ekim saat 23.55’te taşınma süreci tamamlanarak 45 saatlik bir sürede bu taşınmayı tamamlayacağız.

Taşınmanın akabinde Türkiye’nin yeni gözbebeği olacak İstanbul Yeni Havalimanı, halen Atatürk Havalimanı için kullanılan uçuş kodu olan “IST” ile hizmet vermeye başlayacak.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın dünyayı Türkiye’ye, Türkiye’yi de dünyaya bağlayacak perçinleri kuvvetlendirmesi, Türkiye’nin hem bir köprü ve hem de bir merkez niteliği kazanmasına olumlu etki edeceği kaçınılmazdır. Son tahlilde İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye’nin önümüzdeki büyüme sürecinin itici güçlerinden biri olacaktır.