İSTANBUL’UN ULAŞIM SORUNLARI GİDERİLİYOR

Türkiye’nin rolü her geçen gün daha da artıyor. Bu yeni düzenin içinde yer almak için de İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımı büyük önem taşıyor.

Sevgili yolcular, İstanbul ülkemizin en önemli üretim, ticaret, turizm ve kültür merkezlerinden biri ve her daim gelişen ekonomisiyle sürekli büyüyen bir şehir. Bu yoğunluk yeni ihtiyaçlar ve elbette her gün yeni bir trafik oluşturuyor.

Bu ihtiyaçlara cevap vermek için Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray gibi her biri ayrı ayrı prestij projeleri olan dev hizmetleri İstanbul’a kazandırdık. Bugün İstanbul’da yaşayanlar bu eserlerin İstanbul trafiği üzerindeki olumlu etkilerini idrak ediyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki ağır vasıta trafiğini kuzeye kaydırdık.

Aynı şekilde Avrasya Tüneli ile de köprü trafikleri üzerinde ki yükü önemli ölçüde azalttık. Ancak İstanbul’un sürekli büyüdüğünü asla göz ardı etmiyoruz ve bu maksatla 3 Katlı İstanbul Büyük Tüneli’ni projesinin de çalışmalarını başlattık. Büyük İstanbul Tüneli Avrasya Tüneli’nde olduğu gibi karayolu vasıtalarına hizmet verecek daha da önemlisi Marmaray’da olduğu gibi raylı sistemi de içeriyor olması nedeniyle diğer raylı sistemlerle de entegre olarak toplu taşımaya büyük destek verecek. Marmaray projesindeki banliyö hatlarını da 2018 yılında bitiriyoruz.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde raylı sistem ön görmüştük. Ancak henüz Anadolu ve Avrupa yakasında bağlantıları yok. Bu çalışmaları da başlatıyoruz. Başlangıçta Çayırova’dan başlayarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden 3. havalimanına oradan Halkalı’ya bağlantı sağlamış olacağız. Daha sonra burayı hem Kınalı tarafına uzatmak, hem de Akyazı tarafına uzatmak suretiyle de şehirler arası taşımacılığı Kuzey’e kaydırdığımız gibi bu sistemleri diğer raylı sistemlerle entegre ederek şehrin her tarafına insanların araçlarıyla çıkma ihtiyacı olmadan, sadece istasyondan hat değiştirerek kolay seyahatini de sağlamış olacağız.