İZBAN TORBALI’YA ULAŞTI

İZBAN TORBALI’YA ULAŞTI

İzmir Banliyö Sistemi İZBAN’ın Cumaovası-Torbalı kesimi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Bakan Yıldırım, merkezi hükümet, yerel yönetim ve kamu kuruluşu işbirliğiyle hayata geçirilen İZBAN’ın örnek bir proje olduğunu belirtti. Yıldırım, “İZBAN’da bugüne kadar Aliağa-Cumaovası arasında 330 milyon yolcuya hizmet verildi. 30 km’lik Cumaovası-Torbalı hattının işletmeye alınmasıyla İZBAN’ın uzunluğu 110 km’ye ulaştı.   Önümüzdeki yıllarda sistem Selçuk’a ve Bergama’ya uzanacak.” dedi. Yıldırım ayrıca 2013’te dünyada toplu taşıma yapan 2400’ün üzerindeki sistemlerin incelendiğini İZBAN’ın ‘en iyi, en başarılı işbirliği toplu taşıma projesi’ olarak birinci seçildiğini hatırlattı.

“İZBAN’ın temelinde uzlaşma ve hoşgörü kültürü var”
İZBAN’ın temelinde işbirliği, uzlaşma ve hoşgörünün olduğunu hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, “Bir araya gelmek bir başlangıç, beraberliği sürdürmek bir ilerleme, beraber çalışmak gerçek bir başarı ise, biz bunu ‘hoşgörü kenti İzmir’de gerçekleştirdik. Gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

“TCDD,  banliyö sistemlerini metro standardına getirmek için önemli kaynak harcıyor”
TCDD olarak İstanbul’da Marmaray, İzmir’de İZBAN, Ankara’da BAŞKENTRAY, Gaziantep’te GAZİRAY projeleri ile kentlerin trafik sorununa çözümler ürettiklerini vurgulayan TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız ise, “TCDD banliyö sistemlerini metro standardına getirmek üzere önemli kaynak harcıyor. Cumaovası-Torbalı hattında alt ve üst yapı, elektrifikasyon sinyalizasyon ve telekomünikasyon projeleri için TCDD, 142 milyon TL yatırım gerçekleştirdi.” dedi.

Hat uzunluğu 110 km’ye, istasyon sayısı 38’e çıkıyor
Cumaovası-Torbalı kesiminin hizmete girmesiyle, halen Aliağa-Cumaovası arasında 32 istasyon ile metro standardında hizmet veren İZBAN’ın hat uzunluğu 110 km’ye, istasyon sayısı ise Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı ve Tepeköy istasyonlarının eklenmesiyle 38’e çıkıyor.

Aliağa-Torbalı hattında günde 300 bin yolcuya hizmet verilecek
Merkezde ve pik saatlerde 10 dakika ara ile işletilen 219 adet banliyö treni ile günlük ortalama 250-260 bin yolcu taşıyan İZBAN, hattın Torbalı’ya uzaması ile günlük ortalama 300 bin yolcuya hizmet verecek.

Hedef 550 Bin Yolcu
İZBAN, Selçuk hattı ile 137 km’ye, Bergama ile 187 km’ye ulaşacak ve günlük ortalama 550 bin yolcuya hizmet verecek.