İZMİR – BERGAMA ANTİK KENTİ

İZMİR – BERGAMA ANTİK KENTİ

8500 YILLIK BİR TARİHE SAHİP ANTİK KENT BİRÇOK UYGARLIĞA EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ, İLKLERİN ÖNCÜSÜ OLMUŞTU

İzmir‘in 100 km kuzeyinde Bakırçay Havzasında yer alan 8.500 yıllık tarihi geçmişi olan Bergama Antik Kenti Pergamon, uygarlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan şehir, MÖ 282-133 yılları arasında Pergamon Krallığı’na başkentlik etmiş. Birleşmiş Milletler tarafından seçilen “Akdeniz’de Ortak Öneme Sahip 100 Tarihi Sit” içinde bulunan Pergamon UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.

Pergamon kentinin Akropol’ü (kentin yukarı bölümü), Bakırçayı’nın suladığı ovaya egemen bir tepenin üzerinde yer alan büyük bir kale görünümündedir. Akropolden yaklaşık 820 m uzakta MÖ 4. yüzyılda kurulmuş olan Asklepeion’un bünyesinde hastane, kütüphane ve bir de amfi tiyatro bulunmaktadır.

Kentin koruyucusu sayılan akıl ve savaş tanrıçası Athena adına yapılan Athena Tapınağı’nın birçok parçası Berlin’e götürülerek aslına uygun biçimde yeniden kurulmuştur. Pergamon’da ise yalnızca temelleri kalmıştır.

Helenistik dönemin en büyük kitaplıklarından biri olan kütüphanede ise “Pergamon derisi” olarak adlandırılan parşömen üstüne yazılmış 200 bin kitap bulunmaktaymış. Romalı asker ve devlet adamı Marcus Antonius, MÖ 41’de kitapların tümünü Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya armağan etmiş.

İLKLERİN YERİ
+İlk parşömen (deriden kağıt yapılması)
+İlk Asya kütüphanesi (200,000 ciltlik)
+İlk büyük hastane (Asklepion)
+İlk telkinle tedavi (Psikoterapi)
+İlk doğal tedavi (Müzik, tiyatro, spor, güneş ve çamur ile)
+İlk farmakoloji (doğal ilaçlar)
+İlk afyon modeli ilaç
+İlk kent hijyeni (sağlık alt yapısı )
+İlk tıp ve eczacılık simgesi olan yılan