İZMİR VE SAAT KULESİ

İZMİR VE SAAT KULESİ

İzmir’in simgesi haline gelen İzmir Saat Kulesi, 1901 yılından beri Konak meydanında yer alan tarihi bir eserdir.

İzmir’de birisiyle buluşacağınız zaman ilk akla gelen randevu yerlerinden birisidir Saat Kulesi’nin önü… Üstelik de hiç tıklamadan işlemesiyle saatinizi de sürekli ayarlayabileceğiniz tarihten günümüze gelen kıymetli eserlerden biridir.

Konak meydanını süsleyen ve İzmir’in simgesi olan Saat Kulesi, gerçekten zarif bir sanat eseridir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı için 1901’de Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından mimar Raymond Charles Péré’ye yaptırılan kule, adeta İzmir denilince ilk akla gelen simge yerlerdendir.

Kulenin saati de Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilir.

81 metrekare taban üzerine sekizgen şekilde ve dört basamaklı haç biçiminde mermer bir platform üzerine yapılan Saat Kulesi, 25 metre yüksekliğinde ve dört katlıdır. Dairesel esas etrafında üçer çeşmesi vardır ve kolonlar Kuzey Afrika temasından esinlidir.

Kulenin üzerindeki Osmanlı tuğrası ve Osmanlı’ya ait işaretler daha sonra kaldırılmıştır.

Saat Kulesi, 1928 ve 1974 yıllarında meydana gelen şiddetli depremlerde hasar görmüş, ancak kısa sürede tamir edilmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2001 yılında 100. yıl hatırası olarak, İzmirli besteci-yorumcu Ali Kocatepe’ye şarkı da yaptırmıştır…