Jean Sonbahar/Kış

Jean Sonbahar/Kış

Her sezonun, her ortamın, her yaş ve cinsiyetin vazgeçilmezi olduğundan jean’ler için ‘bu sezon da çok moda’ gibi cümleler asla kurulmuyor.

Bu popülerliği rahatlığından-her keseye uygunluğundan mı tasarımcıların hiç durmadan yeni modeller üzerinde çalışmasından mı bilinmez ama modası geçmek bilmeyen jean’leri, 2019 sonbahar ve kış sezonunda nasıl kullanacağımızla ilgili ipuçlarını sizler için derledik.

BİLİNMEYEN HİÇBİRŞEY YOK

Yeni jean koleksiyonları yine nostalji kokuyor çünkü hem erkekler, hem de kadınlar için oluşturulan modellerde 80’ler, 90’lar harmanlanmış durumda. Yani henüz eskimediyse, gerçi eskilik jean için atılma kriteri asla değil, yeni bir jean almak zorunda değilsiniz. Birkaç sezondan bu yana kullandığınız mom/boyfriend/girlfriend/yüksek bel/yırtık jean’lerinizle bu sezonu da rahatlıkla atlatabilirsiniz.

KADINLARA BOL DESEN

Her sezon yeni modelleri kaçırmıyor ve ünlü markaların vitrinlerinde soluğu alıyorsanız, kadınlar için bu sezon, zımbalar, püsküller, eskitmeler, çiçek ve grafik desenleri görebilirsiniz. Ünlü markaların tasarımcılarının esin kaynağı için bu sezon sokak modası, western, vintage, rodeo’yu sayabiliriz.

‘BABA’ TEMASI

Kadınlar birkaç sezondan beri momjean modellerini nasıl üzerlerinden çıkarmıyorlarsa, tasarımcılar erkekler için de ‘dad’ (baba) rüzgarı oluşturmayı hedefliyor. Rahat kalıplar, 90’lar dokunuşu erkekler modellerinde tercih edilirken, klasikçiler de aradıklarını bulabilecek.

DARALAN PAÇA (TAPER)

Moda eleştirmenlerinin en güncel konusu daralan ve kısa paçalar… Kime yakışır, kime yakışmaz en su götürür konuların başında… Ama siz kendinize yakıştırıyorsanız, taper yani dar paça modasının erkekler için ‘yeni normal’ olduğunu aklınızda tutun. Erkeklerin hiç değişmeyen model alışkanlıklarını bir anda yıkan ve hızla yayılan bu tarzda bu sezon konforu maksimuma çıkaran özel malzemeler kullanılıyor. Artık hareket edemediğiniz, sizi zorlayan taper’lar geride kaldı anlayacağınız…

EN YÜKSEK BEL

İster rahat ister slim modellerinde son birkaç sezondur jean’lerde yüksek bel moda… Tasarımcıların yüksek beli sandıklardan çıkarması sonucu neyse ki kadınlar da rahat nefes alır oldu; anneler kızlarının üşütmesinden, kızlar da düşük belin ortaya çıkardığı simitlerinden kurtuldu!