JEEP SAFARİ İLE HEYECAN DORUKTA

Jeep ile safari turları, hedef kitlesini günlük hayatın karmaşasından uzaklaştırarak doğayla bütünleştiriyor. Bu yolculukta narin akarsuların aktığı veya toprağın çamur olduğu yerlerden geçecek, engebelerden inip çıkacaksınız.

Jeep safari rotaları boyunca size eşlik edecek en güzel duygu ise heyecan olacak.

Farklı bir deneyim sizi bekliyor
Safari turları denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Afrika belgesellerinde yakından veya uzaktan vahşi hayvanları izleyen, bir sürü değişik bitki türleri arasında yol alan ve bu serüven boyunca fotoğraf çeken insanlar geliyor gözünüzün önüne değil mi? Bu adrenalin dolu deneyimi yaşamak için artık çok uzak diyarlara gitmenize gerek yok. Safari turları Ege, Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde de yapılıyor. Türkiye’nin ilk safari parkı ise, yüz ölçümü ve tür sayısı bakımından Türkiye’de birinci, Avrupa’da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada bulunan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde, 23 Nisan 2015’te açıldı. Safari Park’ta deveden geyiğe, lamadan kanguruya kadar 25 türde yaklaşık 250 hayvan, doğal ortamlarında serbestçe dolaşıyor. 150 dönüm arazide inşa edilen parkı ziyaret edenler, özel tasarlanan araçlara binerek, hayvanları doğal ortamlarında, arada tel örgüler olmadan görebiliyor. Şehir hayatının yorucu temposundan kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmak, heyecanı doruklarda yaşamak ve hayata çok daha renkli bir pencereden bakmak istiyorsanız, ‘jeep safari’ ile farklı bir deneyim kazanabilirsiniz…

Kapadokya’dan Toros Dağları’na
Türkiye’de doğayla iç içe olmak isteyen safari tutkunlarını macera dolu rotalar bekliyor. Kaçkar Dağı’na çıkmaya gelen dağcıların ilk durak yeri olan Ayder Yaylası, son derece heyecan verici bir parkur. Fırtına Vadisi’nde bulunan güzellikleri görmek için yürümek gerekiyor. Ancak yürüyüş konusunda sıkıntısı olan ya da bu vahşi vadide araç kullanmak isteyen meraklılar için oldukça uygun offroad parkurları bulunuyor. Ayder-Huser yolu, Çamlıhemşin-Amlakit yolu, Çamlıhemşin-Pokut-Sal yayla yolları ‘jeep safari’ için oldukça uygun parkurlar arasında yer alıyor.

Bir diğer heyecan verici jeep safari parkuru ise Kapadokya… Bu parkurun güzergâhı ise Aşk Vadisi, Cevizli, Güvercinlik, Göreme Gizli Bahçe, Pembe Vadi, Paşabağ, Zelve ve Devrent… Alanya, Side, Belek, Kemer ve Lara’daki safari turlarında ise istikamet Toros Dağları… Ormanların arasından geçerek Yörük köylerini keşfe çıkabilirsiniz. Fethiye safari turuna çıktığınızda Likya uygarlığından kalma Tlos Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret edin. Soğuk su kaynaklarıyla ünlü Yakaköy, Saklıkent Kanyonu, Patara Plajı da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında olmalı… Bu noktalarda rafting ve çamur banyosu yapabileceğinizi de hatırlatalım.

El değmemiş manzaraları keşfedin
Bodrum jeep safari turunda Çamlık Köyü’nde Ege köy hayatına, Kaplumbağa Gölü’nde taze su kaplumbağaları, balık ve arada sırada su yılanlarına bizzat tanık olacaksınız. Kuşadası safari turunda taş ocağı, kanyon, manastır, şelale, köyler, Zeus Mağarası ve Long Beach Sevgi Plajı gibi duraklarınız olacak. Marmaris safari turunda Hisarönü Plajı, Turgut Köyü, şelaleler ve Kızkumu’nda mola verecek ve bol bol fotoğraf çekebileceksiniz. 6 ya da 8’er kişilik üstü açık 4 X 4 arazi jeep’leri ile eşsiz manzaralı Bodrum koylarını ve Marmaris’i keşfetmeyi hayal edin. İnişli çıkışlı, tozlu topraklı parkurlarda doğa ile bütünleşip, asfalt yollardan ve kalabalıktan uzakta, çamların yeşili ve gökyüzünün mavisi ile ruhunuzu dinlendirebileceksiniz. Safariye çıkmadan önce tüm jeep’ler gruplara paylaştırılıyor, brifing veriliyor ve konvoy halinde yola çıkılıyor. Bölgelerin el değmemiş büyüleyici manzarasına ise tertemiz bir hava eşlik ediyor.

‘Büyük Göç’ün tanığı olmak isteyenlere…
Safari konusunda dünyadaki en popüler rotaların başında Doğu Afrika geliyor. Tanzanya ve Kenya’da büyük bir doğal park bulunuyor. Bu parkın bir kısmı Kenya içerisinde (Masai Mara National Park), büyük bir kısmı ise Tanzanya içerisinde (Serengeti National Park) kalıyor. Yağışlı mevsimde (kasım-nisan arası) Serengeti’de yaşayan hayvanlar, kurak sezon ile birlikte daha yeşil olan Masai Mara bölgesine göç ediyor. Bu göç ise mayıs sonunda başlıyor. Serengeti’de havaların soğuması ve yağış artışı ile birlikte Masai Mara’daki hayvanlar ekim ortasında tekrar Serengeti’ye göç ediyor. ‘Büyük Göç’ denilen zamanlar, mayısta Serengeti’den Masai Mara’ya ya da ekimde Masai Mara’dan Serengeti’ye olan hayvan göçleri olarak öne çıkıyor.