Justinianus Köprüsü

Justinianus Köprüsü

Savaşlar, yıkımlar, depremlere rağmen 1500 yıldır ayakta olan Justinianus Köprüsü Unesco Dünya Geçici Mirası listesine girdi.

Doğu Roma (Bizans) İmparatoru Justinianus’un Karadeniz’e Boğaziçi yerine Anadolu’dan geçebilmek için tasarladığı kanal projesinin en önemli ayağını oluşturan Justinianus Köprüsü bugün 1500 yıllık ihtişamıyla Sakarya’da ayakta duruyor.

Ayasofya ile eşit değerde sayılan köprü; yüzlerce deprem, tabii afet ve sosyal karmaşalar gördü, Anadolu’da devletlerin yıkılmasına kurulmasına, işgallere, savaşlara tanıklık etti.

Halkın Beşköprü diye de andığı bugün Sapanca Gölü’nün sularını Sakarya Nehrine boşaltan Çark Deresi (Melas) üzerinde yer alan köprünün batı ucunda tak izi, doğu ucunda apsisli yapı ve köprü ile ilgili tonozlu yapı kalıntıları bulunuyor.

Tamamen kireçtaşından yapılan köprü dönemin kenti Konstantinopolis’ten (bugünkü İstanbul) Justinianus’un sık sık savaştığı Sasani İmparatorluğu sınırına kadar uzayan antik bir krallık yolunun en önemli geçiş yerlerini birbirine bağlıyordu.

Oldukça iyi korunmuş yapı; iki ucundaki dayanaklarıyla birlikte 429 metrelik bir uzunluğa sahip olup 9,85 metrelik genişliği ve yaklaşık 10 metrelik yüksekliyle de görkemli ölçülere sahiptir. Yapının görkemi, her biri 23 ile 24,5 metre arası genişlikteki kemerlerle vurgulanmaktadır. Köprü ayaklarının genişliği ise yaklaşık 6 metredir.

UNESCO tarafından bu yıl Dünya Geçici Mirası listesine eklenen Justinianus Köprüsü Bizans İmparatorluğu döneminin Anadolu’da en görkemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.