Kanada Quebec ve Bonhomme

Kanada Quebec ve Bonhomme

Adı Bonhomme; soyadı Karnaval… Kanada’nın Quebec kentinde 1894 yılından beri kutlanan Kış Karnavalının simgesi Bonhomme aynı zamanda kentin de en önemli sembolü haline gelmiştir. Bonhomme, “iyi adam” anlamına gelen kardan adamdır.

Kırmızı şapkası ve renkli kemeri kent halkının geleneksel kıyafetinden alınmıştır. Ocak ayının sonundan şubat ayının ortasına kadar iki haftaya yayılan festival süresince Bonhomme kılığında kişiler festival alanında dolaşarak çocuklara Fransızca, İngilizce ve İspanyolca hikayeler okurlar.

Quebec’te kış süresince Bonhomme’nin bir de Kış Sarayı vardır. 1955’te, Jacques-Cartier Meydanı’nda ilk kez karnavalın onur simgesi Bonhomme için büyüleyici bir saray yapılır. Saray, zindanına varana kadar her tür detay düşünülerek inşa edilir. 1955’ten beri her yıl ağırlığı 9 bin tona ulaşan kardan devasa tuğlalarla tamamen kardan yapılır. Dünyanın dört bir yanından heykeltıraşlar ve sanatçılar buzdan heykeller yapmak için bu festivalde bir araya gelir. 50 metre genişliğinde, 20 metre derinliğinde ve 20 metre yüksekliğinde olan sarayı inşa edebilmek için çalışmalar aylarca sürer.

Ve tabi heykeltıraşların oluşturduğu şaheserleri görmeye gelenler de azımsanmayacak kadar çoktur. Sarayda düzenlenen baloda ışık gösterileri ve DJ performanslarıyla dans edilir. Bu, Quebec’in geleneği hâline gelmiştir.

Bonhomme kışın ortasında sıcacık gösteriler ve şenliklerle içinizi ısıtacak bir geleneği paylaşmaya herkesi davet eder. Tüm dünyadan gelen konuklar da görsel şölenin ve eğlencenin tadını çıkarır.