KARA MEYDAN OKUMANIN TAM ZAMANI

Kış mevsimi geldi çattı. Eğer soğuktan etkilenmiyorsanız ve ekstrem sporlara karşı özel bir ilginiz varsa, karlı yerlerde yapılan 3 outdoor aktivitesini mutlaka denemelisiniz.

Buz tırmanışı, skijoring ve kar raketi yürüyüşü gibi spor dalları, hedef kitlesine hem farklı bir serüven hem de adrenalin dolu dakikalar sunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise güvenlik açısından tüm teknik ekipmanların eksiksiz ve doğru şekilde kullanılması…

BUZ TIRMANIŞI
Ekstrem sporlardan hoşlanıyorsanız, dağcılık özel ilgi alanınıza giriyorsa ve bu konuda deneyim sahibiyseniz, size farklı bir önerimiz var. Buzlu dağlar, dondurucu şelaleler ve buzul uçurumlar, adrenalin meraklılarını bekliyor. Doğru zamanda, doğru yerde ve doğru ekipmanlarla yapılması gereken bu spor dalı, sporcunun dayanıklılığını ve direncini ölçerken, tırmanma zevkini ve heyecanını da doyasıya yaşatıyor. Buz üzerinde tutunabilmek için en önemli olan ekipmanlardan biri de krampon adı verilen dikenli tırmanış ayakkabıları.Buz ve kaya gibi karışık bir tırmanış parkurunuz varsa ‘Mono-point’ denilen tek çivili kramponları tercih etmelisiniz.

Türkiye’deki ilk tırmanış
Bu arada hemen hatırlatalım. Türkiye’nin ilk buz tırmanış çalıştayı, 7-9 Şubat 2014 tarihleri arasında Erzurum Uzundere’de yapıldı. Çalıştaya Türkiye’nin çeşitli illerinden davetli tırmanıcılar katıldı. Katılımcılar, daha önce Tunç Fındık, Çetin Bayram ve Doğan Palut’un keşfetmiş oldukları 3 farklı bölgede tırmanma şansı buldu. İlk olarak Erzurum-Artvin Karayolu üzerinde bulunan ve yaklaşık 1000 metre irtifaya sahip Seraphin Şelalesi ziyaret edilmiş. Yoldan yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılan bu şelalede ilk çıkışlar, 2011’de Tunç Fındık tarafından yapılmış. Daha sonra Seraphin’den araba ile 5-6 dakika mesafedeki başka bir donmuş şelale olan Abinis’e tırmanılmış.

SKIJORING
Kayak, gerçekten de son derece heyecan verici bir spor. Türkiye’de ve dünyanın pek çok noktasında milyonlarca kayak meraklısı bulunuyor. Peki, bu süreci biraz daha farklı bir hale getirsek ve size köpeklerin, atların ya da özel bir kar aracının çekeceği bir kayak konseptinden bahsetsek… Skijoring olarak öne çıkan bu spor türünde köpekler, atlar ya da özel bir motorlu araç sizi çekerek rehberlik ediyor. Bir zamanlar kış aylarında uzak yerlere seyahat etmek için kullanılan skijoring, bugün dünyanın en ekstrem sporlarından biri haline geldi.

Yarışları var
Eğer outdoor aktivitelerden ve hayvanlarla bir arada olmaktan keyif alıyorsanız, güzel manzaralı bölgelerde skijoring’i mutlaka denemelisiniz. Kayak yapan kişi ile köpekler birbirine özel bir iple bağlı… Bu sporun atlı versiyonunda ise kayak yapan kişi, dizginlerini tuttuğu, özel olarak eğitilmiş, sürücüsüz yarış atlarının çektiği kayakla kayıyor. Katılımcılar, yarışta 50 km/saat gibi nefes kesici hızlara çıkabiliyor. Skijoring, 1928 Kış Olimpiyatları’nda bir gösteri sporuydu. Bugün ise ABD, Kanada, Fransa ve İskandinavya’nın bazı bölgelerinde farklı yarışlar düzenleniyor. Çoğu yarışın uzunluğu 5-20 kilometre arasında değişiyor. Atlar, yarış koşullarında sakin kalacak, dizginlerden ve arkalarındaki yarışçıdan rahatsız olmayacak şekilde yetiştiriliyor.

KAR RAKETİ YÜRÜYÜŞÜ
Kar raketi yürüyüşü, kış aylarında farklı rotalara erişebilmeyi garanti ediyor. Eğer bakımlı bir parkurdaysanız, herhangi bir suya dayanıklı ayakkabı işinizi görecektir. Fakat parkur dışına çıkma riskini alacaksanız daha rahat, su geçirmez botlara sahip olsanız iyi olur. Eğer kar derinliği yüksekse, bacaklarınızı korumak için bir çift tozluğa da ihtiyaç duyabilirsiniz. Su geçirmez pantolonunuzun olması da son derece önemli.

Doğru ekipman önemli
Gerekli olmasa da bir çift boyu ayarlanabilir kar direği, parkur dışına çıktığınızda hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu değnekler yere daha sağlam basarken, dengenizi çok daha kolay sağlamanıza yardımcı oluyor. Bacaklardaki yükü de dağıtıyor. Kullanacağınız yere uygun bir kar raketi seçmeniz şart. Eğer parkur dışına çıkıyorsanız daha sağlam, topuk desteği ve yol tutuşu için sert kramponları (raketin altındaki sert çıkıntılar) olan raketleri seçmelisiniz. Eğer parkurdan gidecekseniz daha hafif raketler hem ağırlığınızı hafifletir hem de rahat yürümenize yardımcı olur. Dik patikalarda tırmanırken dimdik yukarı doğru ilerlemek zorunda değilsiniz. Zirveye zikzaklar çizerek ilerlerseniz, her adımınızda tırmandığınız yükseltiyi azaltır, yeri daha sağlam kavrar ve bacak kaslarınızın erkenden yorulmasını engelleyebilirsiniz.