KARABÜK-GÖKÇEBEY-ZONGULDAK HATTI YENİLENDİ

KARABÜK-GÖKÇEBEY-ZONGULDAK HATTI YENİLENDİ

Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatları inşa edilirken, mevcut hatlar da yenileniyor, elektrikli sinyalli hale getiriliyor.

Yüksek Hızlı Trenler, Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Konya hatlarında hizmet verirken, sırada Sivas, Bursa ve İzmir var. Cumhuriyetimizin 100. yılında ise Ankara dâhil 14 büyük kentimizi hızlı tren ağlarıyla birbiriyle bağlanması hedefleniyor.

Irmak-Karabük-Zonguldak Hattı işletmeye alındı
Bu kapsamda Karadeniz için büyük önem taşıyan ve 2015 yılında çalışmalarına başlanan Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı’nın altyapı-üstyapı rehabilitasyonu, sinyalizasyon ve telekomünikasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Projenin tamamlanan Irmak-Karabük-Zonguldak demiryolu kesimi mayıs ayında işletmeye alındı. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, hat kapasitesi yüzde 53 artacak, işletilen toplam yolcu ve yük tren sayısı 30’dan 46’ya yükselecek.

Yeni yolcu peronları, yolcu bilgilendirme ve anons sistemleri
Proje kapsamında, hattın alt-üst yapısı yenilenirken hat kesiminde 94 adet hemzemin geçit otomatik bariyerli hale getirildi ve 41 adet istasyona yolcu peronu yapılarak yolcu bilgilendirme ve anons sistemleri kuruldu. Dünyanın en emniyetli sistemlerinden olan ERTMS Level 1 sistemi, konvansiyonel hatlar içerisinde ilk defa bu hatta kuruldu. Hattın yenilenmesiyle birlikte hızlı, konforlu seyahat imkânı sunan DMU setleri, Zonguldak-Karabük-Zonguldak arasında hizmet vermeye başladı. Projenin yüzde 85’i AB hibe fonlarından karşılandı.