Karanlık Bir Odayı Aydınlatmanın 5 Yolu

Karanlık Bir Odayı Aydınlatmanın 5 Yolu

Yeterli ışık almayan, karanlık evler insan psikolojisi açısından çok da olumlu bulunmuyor.

Ancak evimizin her köşesinde aynı ışığı yakalamak, oturduğumuz evin konumu, cepheleri itibari ile pek de mümkün değil. Ama değişikliklerle yeterli gün ışığı alamayan odalarımızı bile aydınlık göstermek mümkün. Ufak dokunuşlarla yetersiz ışığı tamamlamak sizin elinizde…

AYNA KULLANIN

Yetersiz bir odada gün ışığını ortaya çıkarmak için ayna tercih etmelisiniz. Odanızın büyüklüğüne uygun ebatlarda seçeceğiniz bir ayna dekoratif açıdan estetik duracağı gibi, ışık gelen yöne asılan aynalar gün ışığının yansımasına da yardımcı olacak böylece odanız olduğundan daha aydınlık görünecektir.

RENKLİ HALI KULLANIN

Yetersiz aydınlatmanın olduğu oda için bir diğer fikir ise canlı renkleri olan bir halı kullanmaktır. Halının büyük olması da burada önemli çünkü büyük halı odayı da büyük gösterecektir. Odanızı oluğundan aydınlık ve büyük göstermek tek bir canlı renkli halının seçimi ile mümkün. Dekorasyonu şenlendirecek, odayı aydınlık gösterecek bu halı ile siz de daha iyi hissedeceksiniz.

DUVAR RENGİ ÖNEMLİ

Dekorasyonun en önemli ayağı duvar rengidir… Mekanın görünümünde başrolde olan duvar rengi elbette aydınlatma için de çok önemli… Eğer odanızda aydınlanma ile ilgili bir sorun varsa mutlaka açık renk duvar rengi seçmelisiniz; açık renkli duvar ışığı yansıtacağı için çok daha aydınlık bir ortam olacaktır.

MAT ZEMİNLER TERCİH EDİN

Odanız için bir diğer tavsiyemiz ise mat zeminler… Parlak zeminlere göre daha aydınlık bir ortam elde edebilirsiniz. Parlak zeminler ışığı doğru yansıtmazken mat zeminler daha aydınlık bir ortama aracı olur.

KOYU RENK PERDELERDEN UZAK DURUN

Genelde herkes perde seçimini koyu renk seçmek ve güneşten korunmak ister, ama yetersiz aydınlatması olan bir oda için en kötü tercih bu olacaktır. Açık renk, hafif, ışığı kolay geçirebilen perde seçimi yaparsanız gün ışığından çok daha fazla yararlanmış ve ışığın oda içerisine girmesine yardımcı olursunuz.