KARASU NEHRİ’NDE SU MAYMUNLARI GÖRÜNTÜLENDİ

KARASU NEHRİ’NDE SU MAYMUNLARI GÖRÜNTÜLENDİ

Güney Amerika kökenli ve kemirgen sınıfından olan su maymunları (koypu), yaşam alanı buldukları Iğdır’ın Karakoyunlu ilçesi Bulakbaşı köyü civarındaki Karasu Nehri’nde uzun bir bekleyişin ardından görüntülendi.

1800’lü yılların sonlarında Güney Amerika’da özel çiftliklerde kürk hayvanları olarak beslenen bu hayvanlar başta Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ve Avrupa olmak üzere çeşitli üretim çiftliklerine getirildi. Nesli tükenme tehlikesi altındaki su maymunlarının Rusya, Ermenistan veya İran’dan geldikleri düşünülse de Iğdır’a nereden ve nasıl geldikleri kesin olarak bilinmiyor.

İnsanlara her zaman kendilerini göstermekten kaçan bu özel hayvanı görmek isteyenler, uzun süre beklemek zorunda kalıyorlar. En ufak seslerden bile korkup kaçan su maymunları kemirgenlerin en büyüğü olarak adlandırılıyor.

Zengin bir yaban hayatı bulunan Iğdır’daki Aras ve Karasu Havzaları, gerek insan yerleşiminin yoğun olmaması, gerekse göç yollarında bulunmaları nedeniyle su maymunlarının yanı sıra farklı birçok ender türe de ev sahipliği yapıyor. Özellikle Doğu Anadolu’nun yüksek yaylalarından 850-1000 metre daha alçakta olan Aras Nehri Kuş Cenneti, Türkiye’deki 470 kuş türünün çoğunun tek bir yerde görülebildiği eşsiz bir sulak alan sunuyor.

Su kamışlarını kemiriyorlar
Görüntüsü ilk bakıldığında kunduza benzeyen ve su kenarındaki kamışları kemirerek beslenen kemirgenlerin erkekleri ortalama 7, dişileri ise 5-6 kilogram arasında değişiyor.