KARATE-DO VE AVCILIKTA İDDİALI

Hobi ve spor aktivitelerine zaman ayırmanın, geliştirdiği en güzel stres yönetimi olduğunu dile getiren Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, karate-do ve avcılık konusunda son derece uzman bir isim.

Fırsat buldukça kayak yapmaya da özen gösteren Rıza Kutlu Işık, iş hayatındaki motivasyonunu ve sonuç odaklılığını kendisine vakit ayırmaya borçlu olduğunu söylüyor.

İşi eve taşımıyor
Karate-do, kayak ve avcılık gibi farklı hobileri olan Rıza Kutlu Işık, boş vakitlerini bu hobilerine yönelerek değerlendiriyor. Böylece hem stres atıyor hem de çok daha motive ve sonuç odaklı bir bakış açısına sahip oluyor. Başarıya giden yolun çok çalışmaktan geçtiğini ifade eden Rıza Kutlu Işık, faaliyet gösterdikleri sektörlerde ise yaratıcılığı teşvik eden ve kurumsallaşmış bir yönetim tarzıyla fark yarattıklarını belirtiyor. Ama çalışırken ailelerine ve hobilerine zaman ayırmayı da ihmal etmediklerini de… Rıza Kutlu Işık’ın en önemsediği konu ise ekibinin motivasyonunun düşmemesi adına yıllık izinlerin her zaman düzenli olarak kullanılması… İş hayatında kendisini en çok sinirlendiren konunun suiistimal edilmek olduğunu dile getiren Rıza Kutlu Işık, iş ve özel hayatı arasındaki dengeyi korumak için hafta sonları ailesiyle birlikte olmaya ve kesinlikle iş yapmamaya özen gösteriyor. 30 yıldır evli olan Rıza Kutlu Işık, yaz tatillerinde ailesiyle keyifli seyahatlere çıkmaktan büyük keyif alıyor. Yaz tatillerinde ailece mavi yolculuğa çıktıklarını, sömestrde ise kayağa gittiklerini vurgulayan Rıza Kutlu Işık, fırsat buldukça yurt dışı seyahat programları yaptıklarını da söylüyor. Işık Ailesi’nin son durağı ise Paris olmuş. Seyahat etmeyi çok seven Rıza Kutlu Işık, 2015’te Fransa, Yunanistan ve Bulgaristan’a gittiğini sırada ise İspanya ve Arjantin’in olduğunu sözlerine ekliyor.

“Sürdürülebilir avcılığa yönelik bilinç artmalı” 
İlkokuldan bu yana karate-do sporuyla ilgilenen Rıza Kutlu Işık, şu an 3’üncü Dan kara kuşak seviyesinde… Düzenli olarak karate-do yaptığını belirten Rıza Kutlu Işık, “Aynı zamanda milli hakemim. Karate dışında avcılık ve kayak sporuyla da ilgileniyorum. 2010’da yazdığım ilk kitabım, ‘Hayat Mücadele Değil, Mücadele Hayattır’ da iş hayatımda yaşadığım deneyimleri aktarmıştım. Son kitabım ‘Avcıbaşı Galip Reis ve Çırak’ ise avcılık hobimle ilgili anekdotlardan oluşuyor. Günümüzde avcılık bilinçsiz çevrecilerin hedefi haline geldi. Bu yüzden sürdürülebilir avcılık konusunda bir örnek vermek istiyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nin kapladığı coğrafyada, Kızılderililer zamanında 1 milyon geyik yaşarken, ABD’nin uyguladığı av programları sayesinde bugün, bu sayı 52 milyona çıktı. Her yıl lisanslı avcılar tarafından 5 milyon geyik, belirlenmiş av mevsimlerinde avlanıyor. Bu avcılık faaliyeti sayesinde geyik nüfusu azalmıyor, artıyor. 300 bin Amerikalı da doğrudan bu sektörde rehber olarak çalışıyor.” diyor.

“Avcılık zihin yorgunluğuna iyi geliyor”
Kitabında, avcılığa dair tüm incelikleri öğrendiği ustası, Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Eski Başkanı merhum Hüseyin Galip Nişlioğlu ile 30 yıl süren dostluğunu ve dünyanın dört bir yanında yaşadıkları av anılarını anlatan Rıza Kutlu Işık, avcılıkla ilgilenen kişilerin iş hayatında nasıl bir duruşa sahip olacağı hakkında ise şu yorumda bulunuyor: “Avcılıkla ilgilenen insanlar, iş hayatı için çok önemli olan sabırlı olma duygusunu geliştirir. Eşsiz ilişkiler ağı kurabilir, işin stresinden kurtulabilir ve daha sağlıklı olurlar. Avcılık, tabiatla iç içe olma imkânı veren ve zihni yorgunluğu atmakta inanılmaz faydalı bir spor dalı. Kitabımı okuyan insanlardan çok güzel geri dönüşler aldım. Tüm kitapçılarda ve online platformlarda satışa sunulan kitabın tüm geliri, ihtiyaç duyulan her yere ve kişiye, eğitim ve sağlık hizmeti sunmayı amaçlayan Turgut Işık Vakfı’na bağışlanacak. İstanbul civarındaki ormanlarda çulluk, Bolu’da yaban domuzu, Bulgaristan’da da geyik avı yapıyorum.” İstanbul Concours d’Elegance Klasik Otomobil Güzellik ve Zarafet Yarışması’nı da düzenlediklerini belirten Rıza Kutlu Işık, “Bu konu kardeşim Uğur Işık’ın merakı ve öncülüğünde gelişti. Çok prestijli bir yarışmayı ülkemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.” diyor.