Karayolları’nın Yeni Kar Araçları Hizmette

Karayolları’nın Yeni Kar Araçları Hizmette

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğünce (KGM) karla mücadele ve yol bakım makinalarının hizmete alınması nedeniyle düzenlenen törende konuştu.

Türkiye’nin ulaştırma alanında “tekerlek dönsün, araç yürüsün” anlayışıyla süregelen yol yapım işinin geride kaldığını ifade eden Turhan, artık uluslararası standartlara uygun, sürüş konforu ve trafik güvenliğini azami ölçüde sağlayan yollar yapıldığını söyledi. Aynı durumun yol bakım çalışmaları için de geçerli olduğunu dile getiren Turhan, “Son 17 yılda karayollarına 469 milyar liralık yatırım yaptık. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 4 katın üzerinde artırarak 27 bin 123 kilometreye çıkardık. Bütün şehirlerimizi bölünmüş yolla birbirine bağladık. BSK’lı yol uzunluğunu 8 bin 650 kilometreden 27 bin 761 kilometreye çıkardık. Dağları, vadileri, boğazları, denizleri köprülerle tünellerle aştık.” diye konuştu.

“Yeni alınan makine ve ekipmanların %66’sı yerli”

Yolları açmak kadar, onların kullanılabilir kalmasının da önemli olduğuna işaret eden Turhan, “Ülkemizin coğrafya ve iklim koşulları malum. Her gün ülkemizin dört bir yanında milyonlarca araç hareket halinde. Bir yandan karayolları alt yapımızı geliştirirken, diğer yandan 365 gün kar, kış demeden araçların güvenle yol almasını sağlıyoruz.” dedi. Turhan, kar yüzünden aylarca kapalı kalan köy yollarını, günlerce yol kenarında bekletilen otobüs, kamyon kuyruklarını tarihe gömdüklerini anlatarak, şu ifadeleri kullandı: “2019’da 148 milyon lira bedelle 258’i makine ve 133’ü de ekipman olmak üzere toplam 391 makine ve ekipmanı daha karayollarımıza kazandırdık. Bunlar içinde 97 kar bıçaklı ve tuz serpicili kamyon, 10 kaya kamyonu, 18 üst yapılı kamyon, 9 yükleyici, 3 ekskavatör, 9 çekici kamyon gibi karla mücadelede hayati öneme haiz makineler var. Satın alınan makine ve ekipmanların %66’sının yerli imalat olması çok önemli. Bunların da bedeli 98 milyon liradır. Son alımlarla Genel Müdürlüğümüz, 5 bini hareketli makine olmak üzere toplam 12 bin 822 makine ve ekipmanla hizmet verir hale geldi.

“Araçlar ihtiyaç duyulan bölgelere gönderilecek”

Alınan makine ve ekipmanların, özellikle kış aylarının yoğun yaşandığı şehirler için önemini vurgulayan Turhan, söz konusu araçlar sayesinde kış koşullarının ağır olduğu şehir ve bölgeler başta olmak üzere yurdun dört bir yanında yolların açık tutulacağını söyledi. Turhan, ihtiyaç duyulan bölgelere takviye olarak gönderilecek yeni araçların hayırlı olması temennisinde bulunurken, zorlu kış koşullarında görev yapacak personele de kolaylıklar diledi. Konuşmasının ardından Turhan, makine ve ekipmanları inceledi.