KARS LOJİSTİK MERKEZİNE KAVUŞUYOR

Stratejik önem sahip Kars Lojistik Merkezi’nin yıllık 412 bin ton taşıma kapasitesi; konteyner stok alanı ise 175 bin metre kare olacak.

Kars Lojistik Merkezi’nin yıllık 412 bin ton taşıma kapasitesi; konteyner stok alanı ise 175 bin metre kare olacak.

Kars Lojistik Merkezin temeli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından 07 Nisan 2017 Cuma günü Kars’ta düzenlenen törenle atıldı.

Törende konuşan Bakan Ahmet Arslan; demiryolu ulaşımına yapılan yatırımlar hakkında bilgi vererek, “Türkiye’yi bir baştan bir başa demirağlarla örüyoruz. Konya-Ankara-Eskişehir-Bilecik-Kocaeli-İstanbul şu an YHT’yi kullanıyor. Ama bununla yetinmeyeceğiz. Hızlı tren önce Sivas’a sonra Erzincan’a gelmeli ki devamında Erzurum’a Kars’a gelsin. Hiç şüpheniz olmasın Kars’a kadar da geliyor.” dedi.

Kars-Tiflis-Bakü Projesinin Türkiye için çok önemli olduğuna ve Kars Lojistik Merkezin ona entegre olacağına işaret eden Arslan, lojistik merkezde başlangıçta 500 kişinin çalışmaya başlayacağını ifade etti.

412 bin ton taşıma kapasiteli
TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise konuşmasında; yıllık 412 bin ton taşıma kapasitesine sahip lojistik merkezin konteyner stok alanının 175 bin metrekare olduğunu vurgulayarak, demiryolu ünitelerinin yanı sıra her türlü idari ve sosyal donatıların bulunduğu lojistik merkezin içine 16 kilometrelik demir yolu hattı yapılacağını ve ulusal demiryolu ağına bağlantılı olacağını söyledi.