Katlanabilir Telefonlar Hayatımıza Giriyor

Katlanabilir Telefonlar Hayatımıza Giriyor

Uzun bir geliştirme sürecinin akabinde, katlanabilir telefonların 2019’da satışa sunulması planlanıyor.

Son birkaç yıldır teknoloji dünyasının bir numaralı gündemi olan katlanabilir telefonlar için geri sayım başladı. Uzun bir geliştirme sürecinin akabinde, bu bağlamdaki ilk telefonların 2019’da satışa sunulması planlanıyor.

Samsung, Rouyu Flexipai, LG ve Huawei gibi markaların dünya pazarına ilk kez çıkaracakları katlanabilir telefon özellikleri şöyle:

SAMSUNG

Bu alanda en dikkat çeken modellerden biri olan ve 20 Şubat tarihli Galaxy S10 lansmanında görücüye çıkması beklenen Samsung Galaxy Fold’un, 2019 yılı sonlarına doğru da ABD ve Avrupa pazarına giriş yapması öngörülüyor.

Infinity Flex Display yani Sonsuz Esnek Ekran olarak adlandırılan cihaz, şirketin telefonu tablete dönüştüren ilk katlanabilir hibrit cihazı olma özelliğini taşıyor. Infinity Flex ekranlar, hem esnek bir arka panel hem de yüzeyin altındaki esnek bir katman olmak üzere, tekrar tekrar katlanabilen şok emici film ve kapak penceresi içeren çoklu bileşenlerden oluşuyor.

Devrimsel nitelikteki telefon katlanmadığı zaman 7.3 inç boyutundaki bir tablet olarak kullanılabiliyor. Katlandığında ise 4.58 inç boyutundaki bir akıllı telefona dönüşen katlanabilen telefon 200 gram bir ağırlığa sahip.

Katlanan cihaz açıldığında uygulama deneyimi küçük ekrandan daha büyük ekrana geçiyor. Ayrıca, kullanıcılar geniş ekranda aynı anda üç uygulamayı kullanarak internette gezinebiliyor, video izleyebiliyor ve birden fazla etkinlik yapabiliyor.

Samsung Galaxy Fold, bünyesinde 7,3 inç ve 4,6 inç iki adet ekran taşıyor. Modelin içerisinde yer alan esas katlanan 7,3 inç ekran, 1536×2152 piksel çözünürlük ve 420 ppi değerini sunuyor. 4,6 inç 21:9 ekranın ise 840×1960 piksel çözünürlüğe ve yine 420 ppi değerine sahip olduğu biliniyor.

Telefonun arkasında üçlü kamera sistemi yer alıyor. Ayrıca son gelen bilgilere göre telefonun bünyesinde iki adet de 3.100 mAh pil yer alıyor. İki tarafa konumlandırılacak bu piller sayesinde modelin toplam 6.200 mAh pil üzerine kurulduğu belirtiliyor.

ROUYU FLEXIPAI

Akıllı katlanabilir telefonlar konusunda diğer markalar da çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu alanda çalışmalarını yürüten Rouyu markası, bir etkinlikte ilk katlanabilir akıllı telefon olan Rouyu FlexiPai modelini tanıttı.

7.6mm kalınlığında 7.8 inç büyüklüğünde AMOLED ekrana sahip olan cihaz katlandığı zaman 4 inç seviyesine düşüyor. FlexPai sadece katlanabilen ve esnek bir ekrana sahip ilk akıllı telefon değil. Cihaz aynı zamanda henüz tanıtımı gerçekleşmeyen Snapdragon 8150 işlemcisinden güç alan ilk cihaz olacak.

6 GB RAM +128 GB depolama, 8GB RAM + 256 GB depolama ve 8 GB RAM+512 GB depolama seçenekleri sunulan Rouyu FlexiPai, arkasında 16 megapiksel + 20 megapiksel çiftli kamera sistemi taşıyor. Özel şarj teknolojisiyle pilini 0’dan yüzde 80’e 1 saat içerisinde çıkabilen model, katlanma hareketi için özel bir menteşe yapısı kullanıyor. Modelde, Water OS isimli bir işletim sistemi bulunurken, kullanılan menteşenin 200 bin katlanmaya dayandığı belirtiliyor.

İlk katlanabilir akıllı telefon unvanını alan Rouyu FlexiPai’nin başlangıç fiyatının 1.300 dolar olacağı belirtiliyor.

HUAWEI

Huawei de şu anda esnek bir ekrana sahip tamamen işlevsel bir katlanabilir akıllı telefon üzerinde çalışıyor.

Katlanabilir ekranı ilk defa bu modelde kullanacaklarını belirten Huawei Yetkilisi Ken Hu, burada aslında kafaları biraz karıştırıyor. Markanın katlanabilir akıllı telefon modelini 2019 yılı ortasında piyasaya süreceği belirtilirken, bu yeni modelin gücünü 7 nm Kirin 980 işlemciden alacağı kaydediliyor. Kapalı halde 5 inç açıldığında ise 8 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olacak olan akıllı telefonun bu sayede Samsung karşısında ciddi bir üstünlük sunması bekleniyor.

 

LG

Katlanabilir ekranlı telefonlar, teknoloji devi LG’nin de gündeminde. Şirket bu kapsamda Nintendo’nun katlanabilir Game Boy Advance’i gibi cihazları incelemeye aldı.

Güney Koreli teknoloji devi şu anda bükülebilir telefon kavramını iki farklı şekilde ele alıyor. Bunlardan biri, dışa doğru katlanan ve iki menteşe bağlantılı ekranı tek bir katlanabilir modül ile değiştiren ZTE’nin Axon M modeli, diğeri ise Nintendo’nun Game Boy Advance’i (GBA).

Her iki tasarım da kıvrımlı ekranlara sahip ve kullanıcılar cihazın ekranı katlı olsa da bu kıvrımlar sayesinde bildirimleri görüp, cihazı yönetebiliyor.