KAYAKÇILAR İÇİN AVRUPA KAYAK DESTİNASYONLARI

Dağlar karla kaplandığında nerede olmak istersiniz? Doğada yapılan en zevkli sporlardan biri kayak. Türkiye’nin dağlarında yabana atılmayacak kayak destinasyonları var. Mesela, en kara kışlara ev sahipliği yapan kayak merkezlerinden biri olan Sarıkamış, kar kalitesi ve pistleriyle dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Ancak eğer yıllar boyu karış karış Türkiye dağlarında kaymışsanız ve farklı dağlar, eğimler, pistler arıyorsanız, Avrupa’nın doğasını keşfetmekte yarar var demektir.

Kayakta bir klasik
Avrupa, dünyaca ünlü kayak merkezlerine sahip. Fransa’nın ilk kayak merkezlerinden biri, Chamonix… Yerliler yükseklere bakıp Mont Blanc’ı (Batı Avrupa’nın en yüksek dağı) gördükleri günden beri burası bir dağcılık merkezi olmuş. Ardından da kayak sporuyla, klasikleşen bir kış sporları merkezi haline gelmiş. Chamonix güzel bir kasaba değil ama son derece canlı. Eklektik bir mimarisi var ancak kuşkusuz buraya kimse mimarisi için gelmiyor. Chamonix daha çok macera peşindeki kayakçılara hitap ediyor. Coğrafyası sayısız kez filmlere sahne oldu. Uzun mesafeler, güvenilir kar, tepeler, dik kayak parkurları buraya müdavimleri topluyor.

Alpler’e bir bakış
Yedi kayak pistinin merkeze en yakın olanı Le Brivent. Orta seviye için La Flighre, ülkenin en iyilerinden. Bu iki popüler bölge teleferikle birbirine bağlanıyor. Grands Montets, dünyanın en iddialı kayak pistlerinden biri olarak anılıyor. 3048 metreye çıkan teleferikten sonra eğer bacaklarınıza ve ciğerlerinize güveniyorsanız, 121 basamak sonra gözlem terasından Alpler’in en iyi manzarasını görebilirsiniz. Aiguille Verte ve Dru Needles, son derece dik. Les Houches ve Le Tour gibi pistler daha kolay. Ziyaretçiler farklı türlerdeki kayak pass’larından yararlanabiliyorlar. ChamSki Pass, tüm liftlerde ve 21 kilometrelik Chamonix Vadisi otobüslerinde geçerli. Daha gezgin turistler, sınırın Fransız tarafındaki 13 resortta, 200 liftte ve İtalya tarafındaki Courmayeur’da geçerli Mont-Blanc Pass’ı tercih ediyorlar. 1066 metreden başlayıp 3840 metrede sona eren bir macera için Aiguille du Midi’ye (Mont Blanc üzerinde bir dağ) çıkan teleferiğe binmeyi göze almalısınız.

Ustaların zirveleri
Fransa’nın ve Avrupa’nın en iyileri arasında, kayak ustalarının en gözde destinasyonlarından Val d’Isere var. Val d’Isere ve komşusu Tignes, Fransız kayağını efsanevi yapan bütün özellikleri birarada yaşatıyor. Merkezdeki Val Village kasabası, gösterişli bir çarşının, otellerin ve dağ restoranlarının olduğu canlı bir kasaba. Pistler, her türlü seviyeye hitap ediyor. Liftlerin içinde ultra modern olan iki hızlı yeraltı treni de var. Pissaillas Buzulu’nda yazın bile kayak yapmak mümkün. Ancak iklim değişikliği nedeniyle buzulun erimesi büyük endişe yaratıyor. Üç ana bölge var: Le Bellevarde, Alpler’deki en iyi kar rampası olan Face de Bellevarde ile övünüyor. La Solaise güneşli ve kolay bir pist. Col d’Iseran’ın ise yükseklerde, harika manzaralar eşliğinde, bakımlı alan ve pist dışı alanları var. Pist dışı alanların rehbersiz denenmesi tehlikeli olabilir.

Manzarası değer
Toz kristal karı ve bir kez deneyenin bir daha dilinden düşürmediği iyi pistleri olmasaydı da İsviçre’nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Zermatt’ı olağanüstü manzarası için görmeye değerdi. Bu etkileyici zirve büyüleyici bir fon. Uzun vadinin sonundaki bu ıssız kasaba, araçların giremediği ilk kayak merkeziydi. Bugün buraya trenle varılır, ziyaretçiler ve eşyaları geleneksel atlı kızaklarla ya da daha modern elektrikli arabalarla götürülürler. Zermatt’ta, 40 lift için ve farklı bölgelerde kullanabileceğiniz bir pass geçerli. Kolay, orta seviye ve ileri seviye pistler Sunnegga-Blauherd-Rothorn bölgesinde. Schwarzsee-Trockner Steg-Klein Matterhorn, en etkileyici bölgeler. En yüksek liftin olduğu yerde, 360 derecelik panoramada efsanevi Matterhorn görmeye değer manzaralardan sadece biri. Ayrıca orta ve iyi seviyede kayanlar için pistler var. Aynı pist, daha ustaları, Plateau Rosa’ya götürür. Buradan dikey olarak, 1430 metre aşağıya, Italya’daki Cervinia’ya doğru kaymak mümkün. Çoğu kayak tutkunu, burasının Alpler’de, iki ülkede birden kayak deneyiminin yaşandığı en ideal bölge olduğu konusunda hem fikirdir.

Snowboard ve gençliğin tercihi
Alpler’de daha bol karı ve etkileyici dağları olan kayak merkezleri olabilir. Ancak Avusturya’da bulunan Kitzbühel, Tiroller’in güzelliği, canlılığı ve önemli bir kavşak kentine kolay ulaşımıyla özel yerini korur. Karayoluyla Salzburg’a 80, Münih’e 120 km mesafede olan Kitzbühel’de haftasonu için gelen kalabalığın yanısıra, tatilciler de vardır. Burası geleneklerine bağlı Avrupalılar’ın yanısıra gece hayatına öncelik veren genç kayakçıları ve snowboardcuları da çeker. Kayak okulu uluslararası bir üne sahip olan Kitzbühel, üç kayak merkezinin bulunduğu geniş bir vadide yer alıyor. Bunlar, Jochberg-Pass Turn, Kitzbühlere Horn ve Hahnenkamm… Dünya Kupası’yla akıllarda kalan Hahnenkamm pisti dik ve zorludur. Kitzbühel’in, Kitzbüheler Horn ve Bichlalm gibi daha kolay kayak bölgeleri de vardır.

İyi pistler, otantik konaklama
Batı Avusturya’daki Arlberg de kayak sporu için önemli bir bölge. Beş pitoresk kasabaya ve onları birbirine bağlayan yaklaşık 85 lifte ve kayak pistlerine verilen isim bu. St Anton en büyükleri. Dik yamaçlarda bulunan şalelerden (dağ evleri) başlayan liftleri var. Genç ve gözüpek kayakçı ve snowboardcular arasında popüler. Valluga, dik zirvesi ile Arlberg’in en meydan okuyan bölgesi. Arlberg’deki en otantik atmosferi ve en ucuz otelleri olan küçük köy Stuben. Lech ve Zürs diğer merkezlerle bağlantılı olsa da onlardan çok uzak. Olağanüstü bir güzelliğe sahip bu yerlerde klasik şaleler Arlberg’in üzerine adeta bir kuş yuvası gibi konmuşlar. İki merkez de lüks atmosferi ve Alpler’in stiline uygun beş yıldızlı otelleriyle ünlü. Bu köylere en yakın, Madlock, Trittkopf ve Kriegerhorn gibi dağların her seviyede kayakçılar için pistleri var.

LEZZET MOLASI
Chamonix’te otantik bir Fransız deneyimi için açık havada istridye mekanları var.

FOTOĞRAF MOLASI
Zermatt’taki tarihi Gornergrat treni, sizi sadece iyi bir kayak noktasına değil ayrıca tepedeki istasyondan müthiş bir seyir noktasına taşır.

AKTİVİTE
Aiguille du Midi’deki dramatik manzaranın yanısıra buradan kayak, kaya tırmanışı ve tandem paraşüt yapmak mümkün.