KAYAKSEVERLERİN DİKKATİNE…

KAYAKSEVERLERİN DİKKATİNE…

Kış mevsimi geldi çattı. Buna en çok sevinenler ise hiç şüphesiz kayak meraklıları… Snowboard, snowkite, kar raftingi ya da heliski yapmak için aylardır bekleyen kayak tutkunları, tatil programlarını netleştirmeye çoktan başladı bile… Bu spor türlerinin Türkiye’deki en popüler rotalarını Raillife okuyucuları için araştırdık.

Kayak tutkunlarına özel adresler
Kayak tutkunları son derece iyi bilir. Kayak sporu için iki önemli kriter bulunuyor: Zemin kalitesi ve pistlerin uzunluğu… Her ne kadar Türkiye’de kayak tatili denilince ilk akla gelen yer, 13 pistiyle Bursa’daki Uludağ olsa da pek çok alternatif rota bulunuyor. Gümüşhane’deki Zigana Kayak Merkezi, Zigana Geçidi’ne sadece 3 km uzaklıkta… Kar sezonu ise Aralık- Nisan ayları arasını kapsıyor. Her türlü kayak malzemesinin kiralanabildiği Zigana Kayak Merkezi’nde isteyenlere deneyimli kayak eğitmenleri ders verebiliyor. Ilgaz Dağı Kayak Merkezi ise Kastamonu’da yer alıyor ve mütevazı görünüşüyle ‘butik’ sıfatını tam anlamıyla hak ediyor. Merkezde üç adet pist ve alıştırma sahası, telesiyej ile teleskiler bulunuyor. 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren Kartepe Kayak Merkezi’nin popülaritesi de hızla artıyor. Merkezde dört lift, üç telesiyej ve bir teleski; uzunlukları 400 ila 3 bin 200 metre arasında değişen 12 pist bulunuyor. Erzincan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi de 12 kilometrelik pistleri, aynı anda 450 kişiyi taşıyabilecek kapasitedeki son teknoloji telesiyej sistemi ile Doğu Anadolu’nun yeni gözde kayak rotası olarak dikkat çekiyor. Son dönemin bir diğer cazibe noktası ise 2 bin 347 metre yüksekliğindeki Hazarbaba Dağı’nda kurulu, Elazığ Hazarbaba Kayak Merkezi… Hazarbaba’da 3 kilometre uzunluğunda toplam 8 pist bulunuyor.

Snowboard ve kar raftinginin tadını çıkarın
Snowboard, ülkemizde kayaktan sonra en çok tercih edilen kış sporu… Kristal karıyla bilinen Kars’taki Sarıkamış ise bu spor için en uygun pistler arasında yer alıyor.  Buradaki hafif eğimli ilk etap, snowboard’a yeni başlayanlara hitap ediyor. İkinci etap ise ileri düzey sporcular için öneriliyor. Çamlarla kaplı Sarıkamış’ta, sezon Kasım ayında açılıyor, Nisan’a kadar devam ediyor. Bolu’daki Kartalkaya’da ise tam 13 pist bulunuyor. Sezonda üç metreye ulaşan kar kalınlığına sahip olan Kartalkaya’da, sadece snowboard’a özel bir alan bulunuyor ve eğitmenler ders veriyor. Snowboard tutkunları için doğal pistleri ile Palandöken de önemli bir alternatif. Erzurum il merkezine hayli yakın olan Palandöken, Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescilli bir piste sahip. Snowboard tutkunları, Aralık-Nisan ayları arasında burada gönül rahatlığıyla snowboard yapabilir… Ülkemizde henüz çok yaygınlaşmamış bir spor dalı olan kar raftingi, adından da anlaşılacağı üzere botlarla kar üzerinde yapılıyor. Kar raftinginin Türkiye’deki en popüler rotası ise Trabzon’daki Uzungöl. Yüksek tepelerin hakim olduğu Uzungöl. Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip olan Erzincan’daki Ergan Dağı Kayak Merkezi’nde de kar raftingi yapılabiliyor. Ergan Dağı Kayak Merkezi’nin yüksekliği 2 bin 970 metre. Bölge özellikle Kasım-Mart ayları arasında kar raftingi için çok elverişli bir zemin sunuyor.

Snowkite ve heliski deneyimi yaşamak isteyenlere
“Kayak yaparken uçmak” olarak da tanımlanan snowkite, snowboard’un bir sonraki aşaması olarak görülüyor. Türkiye’deki snowkite meraklılarının sayısı da hızla artıyor. Erciyes Kayak Merkezi, dünyanın en önemli snowkite merkezleri arasında yer alıyor. 3 bin 916 metre yüksekliğinde ve Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede. Pist eğimleri yüzde 10 ila yüzde 20 arasında değiştiğinden, Erciyes Kayak Merkezi hem snowboard hem de snowkite için uygun zemin sunuyor. Sezon Aralık ayında açılıyor, Nisan’da son buluyor. Erciyes Kayak Merkezi’nde her yıl Uluslararası Snowkite Festivali gerçekleştiriliyor. Kayakçıların helikopterlerle tepelere çıkarıldığı heliski, özellikle kayak merkezlerinden uzakta ve kar kalınlığının çok fazla olduğu yerlerde yapılıyor. Özel donanımlara ihtiyaç duyulduğundan heliski’nin maliyeti diğer kış sporlarına oranla daha yüksek. Dünyanın sayılı noktalarında yapılabilen bu sporun ülkemizdeki merkezi ise Rize’nin Ayder Yaylası… Ayder, 2 bin 800 metrelik zirvesiyle, heliski tutkunlarının rağbet ettikleri merkezlerin başında geliyor.