KENTİÇİ ULAŞIMA RAYLI ÇÖZÜMLER

Ülkemiz nüfusunun büyük bölümü kentlerde yaşamaya başladı. Hızla büyüyen kentlerimizin en büyük sorunlarından birisini ise ulaşım oluşturuyor. Kentiçi ulaşım sorununa çağdaş çözüm ise raylı sistemlerin güçlendirilmesidir. TCDD; İstanbul, Ankara ve İzmir banliyö hatlarını metro standardına getirerek bu sorunların çözümüne önemli katkılar sağlamaktadır.

İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray, İzmir’de İZBAN ve Gaziantep’te Gaziray projelerini yerel yönetim, merkezi yönetim ve kamu kuruluşları işbirliğinde hayata geçiriyoruz.

Kentleri YHT ile yakınlaştırırken, kent içi toplu taşımacılıkta raylı sistemin etkinliğini artırarak vatandaşlarımıza konforlu, rahat ve hızlı bir ulaşım imkanı sunuyoruz. Trafik sıkışıklığının olmadığı, çevrenin korunduğu, zamanın heba olmadığı raylı sistemlerle kentlerimiz de daha yaşanır hale gelmektedir.

Asya ile Avrupa kıtalarını kavuşturan Marmaray’la kıtalar arasındaki geçiş 4 dakikaya düştü. Proje tamamlandığında, Gebze-Halkalı banliyö hattında günde 1,5 milyon yolcu taşınacak. Ayrıca diğer ulaşım ağlarıyla entegre olan bu hat İstanbul kent içi raylı sistem ağının ana omurgası olacak.

Keza, İzmir’in de yaşam standardı İZBAN’la yükseldi. Aliağa-Cumaovası arasında hizmete verilen İZBAN Tepeköy’e kadar uzatıldı. Selçuk’a, Bergama’ya uzatılması için çalışmalar devam ediyor.

Sırada Ankara’da Başkentray ve Gaziantep’de Gaziray projeleri var.

Temmuz’da inşasına başlanan Başkentray’ın yeni hat, yeni sinyalizasyon ve yeni tren setleri ile günde ortalama 200 bin yolcuya hizmet sunması ve tren sefer aralığının 5 dakika olması hedefleniyor.

Gaziantep’in de Gaziray’la çehresi değişecektir.

YHT ile keyifli yolculuklar…