KINA GECENİZİ ÖZEL KILMANIN YOLLARI

SON YILLARDA YERİNİ BEKARLIĞA VEDA PARTİSİNE BIRAKAN KINA GECELERİ YENİDEN TREND…

Kına gecesi evliliğe giden yolda son adım olarak adlandırılır. Bir diğer deyişle gelinin aile evine veda etmesidir. Eskiye olan merak artıp nostalji tutkusu baş gösterdiğinden bu yana, zamanla unutulup giden gelenek ve görenekler de yeniden yaşamımıza girmeye başladı. Evlilik öncesi gelin için en özel gece olan kına gecesinde kültürümüze ait kına yakma, gelin ağlatma, davul zurna ile evden çıkma, bindallı giyme gibi birçok ritüel bir arada gerçekleşir. Son yıllarda ise kına eğlencelerine yeni trendler dahil oldu. Bu trendleri kına gecesi düzenleyecek gelin adayları için bir araya getirdik.

MEKAN                      
Genç kızlar son yıllarda kına törenlerini tarihi hamamlara taşımaya başladı. Özel otellerin gelin hamamları, gelin adaylarına kendilerini sultan gibi hissedebilecekleri konseptler sunuyor. Hamam dışında romantik ortamlardan vazgeçmeyen adaylar ise soft renkler, mumlar, tüller eşliğinde bu unutulmaz gecelerini zevklerine göre düzenliyor.

BİNDALLI TERCİHİ
Kına gecesinde öncelikle gelin adayının giyeceği bindallıyı seçmesi önemlidir.
Seçilen bindallının rengine göre diğer aksesuarların alınması daha uygun olacaktır.
Bindallılar genelde kırmızı, bordo, yeşil veya lacivert renkte olsa da bu özel giysi, son dönemlerde fuşya, mor, beyaz, mavi, lila gibi birçok renkte de üretilmeye başlandı. Siz ten renginize en çok yakışanı tercih etmelisiniz.

AKSESUAR                                  
Bindallıya karar verdikten sonra buna uyumlu renkte bir taç veya fes, yine kıyafetin rengine uygun bir duvak ve duvakla takım eldiveni, el gülü, ayakkabı veya çarık tercih edilmeli. Eğer kemer takılması gereken bir bindallı tercih edildiyse, bindallının işleme rengine uygun gümüş veya altın renkli bir kemer alınması gerekir.

HİNT MODASI
Geleneksel Türk kına gecesi konseptinin dışına çıkmak isteyen gelin adayları için de önerimiz Hint gecesi konspeti… Bu konsepte uygun bir gece düzenlemek istiyorsanız, Hint konseptini en çok yansıtan sariler ülkemizde de satılıyor. Vücut yapınıza, ten renginize uygun bir sari tercih ederek, birkaç Hint dansı figürü öğrenerek gecenizi farklılaştırabilirsiniz.

VAZEÇİLMEZLER
Kına gecenizi en geleneksel hali ile kutlamak isterseniz; kına yakılırken örteceğiniz duvağı, eldiveni, kına tacını, el gülünü, mumları, kına tepsisini, kına ve çerez sepetini, hediyelik kına torbalarını, çerezi eksik etmeyin.

EĞLENCELİK MOTİFLER
Gelin adayları, kız arkadaşları ile en çok eğlendikleri bu gecelerinde, eğlenceyi daha da yukarı çekecek motifleri de eksik etmemeli. Fotoğraf çekimlerinde kullanmak için anı çerçevesi, konuşma balonları, Shakira kemeri, misafirler için taç ve duvaklar, halay mendilleri misafirlerinize daha keyifli bir gece sunmanızı sağlayacaktır.