KIŞ GÜNEŞİ İÇİNİZİ ISITSIN: GÜMÜŞLÜK

Aylardan şubat, etrafınız kar manzarası ya da kar manzaralı fotoğraflarla dolu olabilir. Siz akıntının tersine yüzün ve Bodrum’un huzurlu koyu Gümüşlük’te derin bir nefes alın.

Bodrum’a iner inmez, eğer yeterince şanslıysanız arkanızda bıraktığınız kışın soğuğuna inat ılık bir hava karşılar sizi. Etrafı erken bir bahar kokusu sarmıştır. Mandalinaları, limonları dallarda görmenizle hemen içiniz açılır. Yazın sıcağı ve kalabalığında gözünüzden kaçan detaylar birer birer kendilerini göstermeye başlar. Yaşadığınız bu an ve kış ortasındaki bahar için minnet duyarsınız.

Antik şehrin izinde
Gümüşlük, antik adıyla Myndos, Bodrum yarımadasının batı ucunda sessiz sakin güzelliğini sürdüren ve sonsuz huzur vadeden bir sığınak… İlk sakinleri olan Leleg’ler M.Ö 4. yüzyılda bu korunaklı koyu keşfetmişler. İskender’in fethine karşı durmuş ancak daha sonra generallerine teslim olmuş Myndos, ayrıca Sezar ve Brütüs’ün de askeri üst olarak kullandığı önemli bir liman kenti olmuş. Antik dalgakıranı, şehir duvarları ve günümüze kadar ulaşan bazı kalıntıları ile binlerce yıla tanıklık ettiği dikkatli gözlerden kaçmıyor.

Gümüşlük‘e Yalıkavak tarafından bağlanan yol, antik limanın manzarasını koya doğru yaklaştıkça gözler önüne seriyor, bu nokta meşhur günbatımları ile hipnotik bir etkiye sahip. Yaz aylarında gün batımının en iyi izlendiği yerlerden biri olan ‘Limon Cafe’ atlanmaması gereken adresler arasında. Gümüşlük’te sahile varınca yan yana sıralanmış balık restoranlarının birbirinden özenli hazırlanmış masaları karşılıyor sizi. Sağ tarafa dönüp, restoranların yanından kısa bir yürüyüş yaparak Antik Yol’a ulaşabilirsiniz. Bu yürüyüş esnasında rüzgâr almayan ve korunaklı bir koy olan Gümüşlük’ün adeta bir göl kadar sakin ve dingin olan denizinin sessizliği ilham ve mutluluk depolamanızı sağlıyor.

Gümüşlük’ün sırtlarında yer alan ve nüfus mübadelesi sırasında terkedilen iki veya üç katlı Rum taş evlerinin sessiz sedasız Gümüşlük manzarasını izlediği Karakaya Köyü’ne yürüyüş yaparak doğanın tadını çıkarmak ve kokularla mest olmak kış mevsiminin ortasında bir ayrıcalık.

Arkeolojik kalıntı zengini Tavşan Adası
Gümüşlük’te ilgi çeken bir doğa oluşumu bulunuyor: Koyun tam karşısında yer alan, yürüyerek ulaşılabilen ve bu yürüyüş esnasında denizin yüksekliğinin diz seviyesini geçmediği Tavşan Adası… Yaz aylarında suyun içinde bir dizi insanın pantolonlarının paçalarını kıvırıp, eteklerini toplayarak bu adaya geçtiğini görmek olağan. Ancak durum kış aylarında biraz farklılaşsa da, yine de güneşli bir günde ayakkabılarınızı çıkarıp, serin sulara kışın ortasında merhaba diyerek, adaya kadar yürümek mümkün. Kral Mousolos’un sevgilisi Artemisya ile vakit geçirmek için kurduğu ve yapılan arkeolojik çalışmalar dolayısıyla sit alanı ilan edilen Tavşan Adası’na, artık çıkmak mümkün olmadığından sadece kısa bir yürüyüş yapılabiliyor.

Gümüşlük’te keyif noktaları
Kış aylarında bazı mekânların kapalı olması dert edilecek bir durum değil. Bu durum her ne kadar biraz salaş ve terkedilmiş bir atmosfer yaşatacak olsa da yazın fark edilmeyen detaylar güzel sürprizler barındırıyor. Kış güneşinin ve sakin hayatın tadını çıkarmak için hemen sahilde yer alan Club Gümüşlük veya Özak Pansiyon’da denizin sesi ve huzuru ile iç içe keyifli bir konaklama yapabilirsiniz.

Deniz kenarına dizili restoranlardaki deniz ürünlerinin tadı doyumsuz ancak alternatif olarak sahilden içeri tarafa yürüdüğünüzde kendisine ait bahçesinde meyve ağaçlarının bulunduğu Hayat Cafe’ye ulaşabilirsiniz. Huzurlu bir atmosfer sunan mekân, kendi yetiştirdikleri ürünlerle hazırlanan yemekleri, rengârenk dekoru ve kedileri ile Bodrum’da ‘hayat varmış’ dedirtiyor.

Kıyıdaki kayıkların hemen yanında konumlanmış çay bahçesinde sabahın ilk saatlerinde yeni demlenen taze adaçayı kokusu ve yanındaki fırından gelen nefis poğaça ve otlu börek kokularıyla temiz havayı solumak, ardından kısa yürüyüşler yapmak ve sahilde kahve molaları vermek insana günlük kaygıları unutturacak kadar sade, doğal ve kendi ritminde.

Sanat sokakta
Yaz aylarında adeta bir açık hava sanat merkezine dönüşen, sanatseverlerin ve ressamların mabedi Gümüşlük‘te ayrıca ‘Gümüşlük Akademisi’ adında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan bir akademi de bulunuyor. Burada felsefe sohbetleri, yazı atölyeleri, resim, seramik kursları ve daha pek çok etkinlik düzenleniyor.

Halikarnas Balıkçısı’nın aşkla bağlı olduğu Bodrum’a kış güneşinin tadını çıkarmak için bir hafta sonu kaçamağı yapmak, Gümüşlük’te el yapımı objelere tema olmuş ve sokaklarına bile adını vermiş kedilerin huzuruna ortak olmak, deniz havası solumak, suyun altında uzun süre kaldıktan sonra nefes almak gibi.

FOTOĞRAF NOKTASI
Karakaya Köyü eşsiz günbatımı manzaraları sunuyor.
Sahildeki kayıklar ve iskeledeki kediler en güzel anı fotoğraflarınız olacak.

ALIŞVERİŞ
Rengârenk derilerden yapılmış el yapımı takılardan edinin.
Cam objeler evinize renk katacaktır.
Taze otlar kış hastalıklarına iyi gelecektir.

LEZZET MOLASI
Enfes otlu börekten yemeden dönmeyin.

LEZZET MOLASI
Bodrum lokması Gümüşlük’te en çok satılan tatlılar arasında yer alıyor.

LEZZET MOLASI
Çay bahçesinde mutlaka taze adaçayı için.

BİLGİ
Gümüşlük, Bodrum’un en uç noktasında yer alan tartışmasız en huzurlu koy…