KIŞ İÇİN BİZİ BEKLEYEN SAĞLIK SORUNLARI NELER?

KIŞ İÇİN BİZİ BEKLEYEN SAĞLIK SORUNLARI NELER?

Havaların soğuması, nemin azalması, günlerin kısalması, insanların kapalı ortamlarda daha fazla bulunması, birbirleriyle ve eşyalarla olan temasın artması hastalık etkenlerinin taşınmasını kolaylaştırıyor.

Yine hareketsizlik ve soğuyan havalar vücut direncimizi azaltırken, hastalıklara yakalanma riskimizi de artırıyor. Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, bu dönemde bizi bekleyen sağlık sorunlarının başında mikrobik hastalıklar geldiğini söylüyor. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar en sık karşımıza çıkanlar. Mollaoğlu, “Soğuk algınlığı gibi genellikle sorunsuz iyileşen hastalıkların dışında; bronşit, zatürre (pnömoni), sinüzit gibi daha şiddetli seyreden durumlar da oluşabilir. Kimse bu hastalıklara yakalanmak ya da başkalarının hastalanmasına neden olmak istemez.” diyor. Mollaoğlu, korunmak için alınabilecek basit önlemleri de şöyle anlatıyor:

Elinizi sabunla, 20 saniye yıkayın

 • Ellerin sabun ve sıcak suyla en az 20 saniye yıkanması hastalıkların yayılmasını önlemede en etkin yoldur. Sonrasında ellerin kurulanması ve nemli bırakılmaması gerekir. Bu durum, özellikle etrafınızda enfeksiyonu olan biri ya da sizde hapşırık, öksürük ile seyreden bir hastalık varsa sık sık tekrarlanmalıdır.
 • Hasta kişilerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Eğer burnu akan, öksüren, hapşıran birini görürseniz bu kişilerden uzak durmak sizi koruyacaktır. Birçok hastalığın hava yoluyla damlacık enfeksiyonu ile alınabildiğini unutmamak gerekir.

Hapşırırken ağzınızı kapatın

 • Öksürürken, hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı mendille ya da ellerinizle kapatmanız gerekir. Elleri sık yıkamak, çevredeki eşyalara özellikle telefon, masa, kapı kolları gibi herkesin dokunabileceği yerlere temas etmemek önemlidir.
 • Ateşiniz var ve soğuk algınlığı belirtileri gösteriyorsanız iyileşene kadar evinizde kalmanız gerekir. Mümkünse okula ya da işinize gitmeyip, ilaçlarınızı düzenli kullanıp hastalığın daha fazla yayılmasına engel olabilirsiniz.
 • Ateşiniz var ve soğuk algınlığı belirtileri gösteriyorsanız iyileşene kadar evinizde kalmanız gerekir.
 • Hava değişimiyle artış gösteren tüm bu hastalıklardan korunmada genel sağlık tedbirlerine uyulması, uykuya yeterli zaman ayrılması, sebze ve meyvelerden zengin dengeli bir beslenme düzeni, sigaradan uzak durulması, hasta kişilerden mümkün olduğunca kaçınılması uygun olacaktır.

Çocuk

Çocuklar tedbirsizlikten hastalanmasın
Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu, üst solunum yolu hastalıklarında sık yapılan yanlışlar ve çocuklarını korumak için anne ve babalara şunları öneriyor:

 • “Çocukta ateş var.” diye gereksiz yere antibiyotik verilmemelidir. Bir uzmana danışılmalı ve çocuğun hastalığına göre tedavi uygulanmalıdır.
 • Üç aydan küçük çocuğun her ateşlenmesinde doktoru haberdar edilmelidir. Üç aydan büyük çocuklarda tüm ateş düşürücülere rağmen 48 saatten fazla uzun süren ateşi varsa, yemek yiyemiyor, kendisini halsiz ve mutsuz hissediyorsa hemen doktora gidilmelidir.
 • Sağlıklı bireylerde gereğinden fazla C vitamini almanın hastalıklardan korumakla hiçbir ilgisi olmadığı açıklanmıştır. Anne ve babaların çocuklarına gerektiği kadar vitamin, meyve ve sebze yedirmeleri yeterlidir.
 • Aileler çocuklarının yanında sigara içmemeli ve içilmesine izin vermemelidirler.
 • Soğuk her ne kadar tek başına hastalık nedeni değilse de, aileler çocuklarını soğuk havalardan korumaya özen göstermelidir.

Beslenme

5 adımda kışın kilo almayın
Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Yeşim Çelik, kışın ideal kilonuzu koruyabilmeniz için şu beş öneriye kulak vermenizi öneriyor:

-İyi bir kahvaltı ile güne başlamak hem direncinizi koruyacak hem kilo kontrolünde siz yardımcı olacak hem de metabolizma hızınızın yavaşlamasını engelleyecektir.

– Metabolizmanızı çalıştırmak için susamasanız bile günde 2-2,5 ) litre su tüketilmesi gerekmektedir.

-Sıcak içecek olarak çay, kahve yerine kuşburnu çayı C vitamini içerdiği için, rezene çayı gaz sorunlarına iyi geldiği için tercih edilebilir.

-Hastalıklardan korunmak, savunma mekanizmamızı güçlendirmek için de A ve C vitamininden yeterli beslenmek gerekir. Sonbahar ve kış sebze- meyveleri de bu konuda bize yeterli oranda A ve C vitamini sağlayacaktır. Portakal, mandalina, greyfurt, havuç, kivi, karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, maydanoz, tere, ıspanak A ve C vitamininden zengin besinlerdir.

-Kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin, kepekli tahılların (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna / pirinç / erişte / un) ve özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

Güzellik

Cildinizi nemlendirerek kışı karşılayın
Dermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli, değişken ve serinleyen havaların ciltteki nem miktarını azalttığına dikkat çekerek uyarıyor: “Soğuk havalarda özel bakım uygulamalı ve daha güçlü ürünler kullanmalısınız.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte cildimizde bulunan nem miktarı azalır. Bu nedenle normal zamanlarda kullanılan cilt nemlendiricilerinizi değiştirmeniz gerekir. Sonbahar- kış aylarında cilt koruması için doğru beslenme ve düzenli bakım gerekir. Mevsim normallerinde nemlendirici içerikler cildinizi koruyabiliyorken, kış aylarında bunun yanına yağ içeriği ve onarıcı özelliği yüksek olanlar nemlendiriciler kullanılmalıdır.”

M-Onep Etiler Kliniği’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli sonbahar-kış aylarına özel cilt bakımı ve dikkat edilmesi gerekenleri şöyle tarif ediyor:

 • Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu günlük kullanılabilir.
 • En azından kış aylarında eldiven takılabilir.
 • Ev tipi peelingler aylık kullanımı veya doktor kontrolünde uygulanabilen meyve asitli peelingler uygulanabilir.
 • Yoğun etkili nemlendiricilerle cilt desteklenebilir.
 • Cildi aktive eden ve yenileyen ilaç kremler, kış aylarında kür olarak kullanılabilir.
 • Deterjanlarla cildinizin temasını önleyebilirsiniz.
 • Çeşitli lazerler ile cilt lekelerinin tedavisi ve cildin gençleştirilmesi sağlanabilir.

DİŞLER TÜRK DOKTORLARA EMANET