KISA PAÇA MODASI REZİL DE EDEBİLİR!

Modaya uygun giyinmek her zaman iyi görünmek anlamına gelmiyor. Bazen kadınların bazen de erkeklerin başına gelen bu talihsizlik; vücut tipini tanımadan giyinme, yerinde ve zamanında giyinmeme, bölgesel farklılıkları göz ardı etme gibi durumlardan kaynaklanıyor. Son dönemlerde erkeklerin birçoğunun kötü görüntü vermesine sebep olan ‘kısa paçalı pantolon modası’ da bu kapsamda değerlendirilebilir. İtalyan modacıların son 3-4 yıldır estirdiği bu trend şimdi Türkiye sokaklarında… Bu trendi takip etmek herkesin kendi tercihi ancak, doğru uygulamak için uzmanların önerilerine kulak vermek şart.

MODEL-RENK-KUMAŞ
Ağırlıkla ilkbahar-yaz erkek giyimi için uygundur. İnce kumaşın tercih edildiği bu modeller, İtalyan giyim tarzında sıklıkla görülüyor. İspanyol erkek firmaları ise sezona bağlı olarak koleksiyonlarında kısa paça erkek pantolon modelleri bulunduruyor. Şimdilerde tüm markalarda kısa paça modelini çeşitli kumaşlarda ve renklerde, farklı paça boylarında görmek mümkün…

Öneriler:
– Hem bu modeli giyinip hem de kadınsı görünmek istemiyorsanız, renk tercihinizi koyu tonlardan yana kullanın.
– Tercih ettiğiniz modelin kumaşının kaliteli olması olası kötü görüntülerin önüne geçecektir.

VÜCUT TİPİ
Doğru giyimin baş kuralı, vücut tipine göre giyinmektir. Bu bağlamda kısa paça pantolonu tercih edeceklerin en başta vücut tiplerini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Unutmayın; kısa boylu ve kilolu iseniz bu modelin gardırobunuzda işi olamaz!

Öneriler:
– Kısa paça bacak boyunu daha da kısa gösterir. Paça boyunu çok yukarda tutmadan daha makul ölçüde kullanabilirsiniz.
– Kalın bacak ve kalın bileklerini vurgulamak istemeyenler bu modelden uzak durmalı.

ODAK NOKTA AYAKKABI
Kısa paça pantolon giyiminde en önemli odak nokta ayak bileği ve ayakkabıdır. Bu tarzı benimseyenler de ilginin burada olduğunu göz önünde bulundurup, seçimlerini buna göre yapmalı.

Öneriler:
– Ayakkabınız tamamen ortada olacağından bakımlı ve temiz olmasına gayret gösterin.
– Takım elbisenin parçası bile olsa, kısa paça pantolonun altına uzun burunlu klasik ayakkabılar yerine biraz daha spor modeller tercih edin.

NEREDE GİYİNMELİ?
Çalıştığınız yere göre değişmekle birlikte işyeri giyimi için bu moda çok da uygun olmayabilir. Sokak stili, yaz partileri, spor-şık (casual) tarz ya da akşam yemeklerinde tercih edilebilir.

Öneriler:
– İş görüşmelerinde bıraktığınız izlenim önemli olduğundan, kısa paça yerine şık, temiz ve klasik bir kumaş pantolon tercih edin.
– Ayakkabısız bir şekilde bu modelin kötü görüneceğini unutmayın. Ayakkabılarınızı çıkarmak zorunda olduğunuz yerleri düşünerek o günkü giyim programınızı yapın.
– Kısa paçalı takım elbiselerde çorap da tercih edebilirsiniz.