KIŞIN YABAN HAYVANLARI DA BESİNSİZ KALMAYACAK

Kış mevsimindeyiz, yabanıl hayvanlar bu mevsimde yiyecek bulmakta oldukça zorluk çekiyor. Ama neyse ki bu hayvanları düşünenler var. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, “Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı”nı hazırladı. Böylece yaban hayvanlarının daha kolay besin bulabilmeleri için meyve veren fidanlardan oluşan ormanlar oluşturulacak.

Yaban hayvanları ve kuşların besin zincirinde ormanlardaki meyveli ağaçlar çok önemli bir yeri tutuyor. Ancak son yıllarda bu ağaç türlerinde azalma söz konusu. Orman Genel Müdürlüğü de ormanlardaki yabanıl meyveli ağaç türlerini artırarak, hem biyolojik çeşitliliği koruyacak hem de yaban hayatı varlığına destek verecek.

38 milyon 610 bin meyveli tür ekilecek
Tabii ortamdaki yabanıl meyve varlığındaki düşüş doğrudan yabanıl hayvan varlığının azalmasına sebep oluyor. Bu durum biyolojik çeşitliliğin azalmasına, buna bağlı olarak da ekosistemin bozulmasını sağlıyor. Bu kapsamda öncelikli hedefi yaban hayatını desteklemek olan eylem planı ile beş yıl içinde 38 milyon 610 bin yabanıl meyveli tür toprakla buluşturulacak. Ayrıca 2014-2018 yıllarında uygulanacak eylem planı kapsamında rehabilite edilen bozuk orman alanlarının, erozyon kontrol alanlarının ve ağaçlandırma sahalarının uygun yerlerine de yabanıl meyveli türler dikilecek.

Yiyecek bulamayan yaban hayvanları köylere inmeyecek
Günümüzde kendi yaşam alanlarında yiyecek bulamayan ayı, domuz gibi yabani hayvanlar köylere ve tarım alanlarına inerek hem kendilerini tehlikeye atıyor hem de köylülere zarar verebiliyor. Yabanıl meyveli türlerin ormanlık alanlarda çoğalmasıyla vatandaşların yoğun bir şekilde şikâyette bulunduğu bu durumun da önüne geçilebilmesi için katkıda bulunulacak. Diğer taraftan, bu yabanıl meyveli türler, arılar için de nektar ve polen kaynağı oluşturacak.