KİŞİSEL ULAŞIMDA GELECEĞİN TAŞITLARI

İki tekerlekli ve şarjlı hoverboard’lar yaklaşık iki yıldır hayatımızdalar ve şimdiden birçok yerde karşımıza çıkmaya başladılar.

Birkaç saat şarj ederek tam dolu pil kapasitesine ulaşan ve 10 kg civarı ağırlıklarıyla kolayca taşınabilen bu cihazları kullanması da son derece kolay. İki ayak için iki algılayıcı alanı bulunan hoverboard’lar öne bastırıldığında ileri doğru gidiyor, topuklarla ağırlık verildiğinde ise duruyor ya da geri gidiyor. Dönüş yapmak içinse dönülecek yöne ağırlık vermek yeterli. Düşünmeden kullanma aşamasına geçiş ise kişiye fark ettirmeden, hızla oluveriyor.

NİNEBOT MİNİ PRO
Aslında 2001 yılında tanıtılan Segway’in devamı olan bu model, benzer bir şekilde çalışıyor. Ayak pedalları yerine bir scooter gibi dizine kadar gelen kol ile kumanda ediliyor. Ninebot Mini Pro’nun bir farkı da aynı anda iki kişiyi taşıyabilmesi, 18 km/sa hıza erişebilmesi ve 30 km mesafe gidebilmesi. Ayrıca akıllı telefon uygulamasıyla kalan menzil, anlık hız bilgileri görülebildiği gibi, üzerinde kimse yokken de hareket ettirilebiliyor ve ön/arka farları çalıştırılabiliyor.

 

SWAGWAY X1
Hız ve kullanım süresi anlamına en iyi seçeneklerden birisi olan Swagway X1, 16 km/sa hızına erişirken tek şarjla 5 saat kullanılabiliyor. Başlangıç seviyesindekiler için de, uzman kullanıcılar için de uygun. Dilerseniz alışma periyodu ya da çocukların kullanımı için azamî hızı limitleyebilirsiniz. Cihazın, üzerine sadece tek ayak konduğunda uyarı veren güvenlik özelliği ve LED dönüş sinyalleri de onu farklı yapıyor.

 

ZOOM AİR 2
Toplam 10,7 kg ağırlığı ile dünyanın en hafif elektrikli scooter’larından birisi olan Air 2, katlanarak kolayca taşınabiliyor. Gidon ile yön verilen ve kullanılan cihaz, şarjı bitince normal scooter olarak da işlev görüyor. Gidondaki LED göstergeden hız, mesafe, şarj durumu bilgilerini görebileceğiniz Air 2, kullanılırken bir yandan şarj oluyor. Azami hızı 26 km/sa olan bu scooter, 25 km menzil ile iddialı seçeneklerden birisi.

 

POWERBOARD
Beyaz, kırmızı, mavi ve siyah renk seçenekleriyle sunulan Powerboard, dönüşler ve gece kullanımında görünürlük için LED ışıklarla donatılmış. Yaklaşık 6 saatlik kullanım süresine karşılık, 13 km/sa hıza erişebiliyor. Dâhili pil göstergesi ise cihazın ne kadar mesafe gidebileceğini gösteriyor. Ancak bir başlangıç modu olmadığını ve benzerlerinden biraz daha ağır olduğunu hatırlatalım.