KİŞİYE ÖZEL ŞAPKALARIN YARATICISI

1930’lu yıllarda Beyoğlu Pera’da birbirinden şık hanımefendi ve beyefendiler sokaklarda yürürdü. Şık döpiyes, tayyör ve mantolarına eşlik eden zarif şapkalar takardı o dönemin kadınları…

Erkekler de şıklık yarışında hanımefendilerden geride kalmazdı. Bir dönem dizisinin ya da sinema filminin baş aktör ve aktrisleri gibiydi her biri. Bu şapkaların çoğu 1911 yılında İstanbul’da doğan ve şapka yapımını Fransız bir tasarımcıdan öğrendikten sonra kendi atölyesini açan Şapkacı Eva’nın kreasyonlarıydı. 14 yaşından bu yana şapka tasarlayan Eva Hanım, 1944 yılından sonra faaliyetlerine Aznavur Pasajı’nda devam etti. 1964 yılında ise Hacopulo ya da Hazzapuo olarak da bilinen bir diğer meşhur pasaja geçen Şapkacı Eva, 1967 yılında dükkânına kızı Katia’nın adını verdi ve kızına bu mesleğin tüm inceliklerini öğretti. ‘Madame Katia’ olarak markalaşan bu küçük dükkân, anneden kızına geçti. Katia Kiracı da bu geleneği bozmadı ve işin tüm inceliklerini şimdi kendi kızına öğretiyor. 28 yıldır şapka tasarladığını söyleyen Katia Kiracı, annesinin Hacopulo Pasajı’nda ‘Madame Katia’ adını verdiği dükkânı ile birlikte markalaşma sürecinin başladığını ve bu geleneğin 58 yıldır devam ettiğini belirtiyor. Madame Katia, Butik Katia olarak da biliniyor.

Anneden kızlarına geçen bir gelenek
1960’lı yıllarda işlerin çok yoğun olduğunu, her gece farklı bir davetin, düğünün ya da organizasyonun gerçekleştiğini ve kendilerine gelen müşterilerine annesi Eva Hanım’ın yetişmekte zorlandığını dile getiren Katia Kiracı, 2000’li yıllarla birlikte kişiye özel şapka tasarımının da bir duraklama dönemine girdiğini vurguluyor. Bugün; düğün, nişan, özel davetler Gazi Koşusu ya da İngiltere’de yapılan Kraliyet Koşusu’na gidenlerin ilk durağı olan Madame Katia, dönem dizilerine, tarihi film ve belgesellere ve farklı tiyatro projelerine yönelik şapkalar tasarlamaya da devam ediyor. Kurt Seyit ve Şura dizisinde kullanılan şapkalar da Madame Katia’nın imzasını taşıyor. Kendisinden sonra şapkacılık zanaatını kızına teslim etmeyi planlayan Katia Kiracı, “Annem vefat ettikten sonra bu işi sahiplendim ve çalışmalarıma devam ettim. Annem bu dükkâna taşındığında 6 yardımcımız vardı. Ama zamanla işler azalınca bu işi kendi başımıza yapmaya başladık. Kızıma da bu zanaatın inceliklerini öğretiyorum. Koleksiyonda yer alan yeni modelleri, her sene İtalya’ya giderek gözlemliyorum. Hangi renklerin ve modellerin yükselişe geçtiğini analiz ediyorum.” diyor.

Özel parçalar yurtdışından ithal ediliyor
2015 ve sonrasına yönelik şapka modelleri, renkleri ve trendleri hakkında da bilgi veren Katia Kiracı, sözlerine şöyle devam ediyor: “Önümüzdeki 2-3 yıl boyunca küçük şapkalar popülerliğini koruyacak. Bu nedenle ben de tasarımlarımı küçük şapkalara yönelik olarak kurguladım. Büyük şapkalara yönelik talepler de var ama bu tamamen kişisel bir tercih. Renk konusuna gelince…Yeni dönemde gri, siyah, toprak ve mor tonları yükselişe geçecek.”

Şapkalarda kullanılan dantel ya da kurdele gibi detayların hepsini yurtdışından özelikle İtalya ve Fransa’dan getirten Katia Kiracı, şapka tasarımında en önemli unsurun kalite olduğunu vurguluyor. Bu kaliteyi tutturabilmek için hiçbir masraftan kaçınmayan Katia Kiracı, işlerinin en çok hangi dönemde yoğunlaştığı hakkında ise şu açıklamayı yapıyor: “En çok yaz aylarında yoğunluk yaşıyoruz. Düğünlere yönelik çalışmalarımız hız kazanıyor. Tek başıma çalıştığım için siparişleri mümkün olduğu kadar erken almam gerekiyor. Yurtdışından beyaz renkli ithal edilen şapka kumaşlarının hangi renge boyanacağı, kenarlarının dalgaları, büzgüleri, başta nasıl bir açıyla takılıp taşınacağı gibi detayları netleştiriyoruz. Düğün zamanlarında 10-15 şapkayı 1.5 ayda teslim edebiliyorum. Sözümde durmaya da çok önem veriyorum.”

Şapka fiyatları 200-1000 TL arasında değişiyor
Müşterilere giyecekleri kıyafetle uyumlu şapkalar tasarlamaya çalıştıklarını ifade eden Katia Kiracı, “Bana kıyafetlerini ya da diktirmek istedikleri elbisenin kumaşını getiriyorlar ben de o kıyafetlere uyumlu şapkalar tasarlıyorum. Müşterilerin baş ölçüsünü aldıktan sonra bir kez daha provaya gelmelerine gerek kalmıyor. Eğer işler çok yoğun değilse, bir şapkayı 2 günde verebiliyorum. Şapka tasarımlarımızın fiyatları ise işçiliğine ve kullanılan malzemeye göre 200-1000 TL arasında değişiyor. Pazar hariç haftanın altı günü çalışıyorum. Gençler ise daha çok modern şapka tasarımlarını tercih ediyor. Bu şapkalar deri detaylar içeriyor. Tek başıma olduğum için yetiştirebileceğim kadar şapka siparişi almaya özen gösteriyorum. Sanat dünyasının Bülent Ersoy ve Ajda Pekkan gibi popüler isimlerine de şapka tasarladım. Annemin bana verdiği en önemli tavsiye ise iş hayatında her zaman dürüst olmam ve doğruluktan vazgeçmememdi. Şimdi aynı tavsiyeleri ben de kızıma veriyorum. Çok iş yapıyor olmak önemli değil. Benim için önemli olan tek şey bu anıyı ve zanaatı devam ettirebilmek.” diyor.