KITALARI DEMİRAĞLARLA BİRLEŞTİRİYORUZ

Dünyada ülkelerin gelişmişlik düzeyinin belirgin göstergelerinden biri ulaşımdır. Yüksek teknolojili, konforlu, kolay ve ucuz ulaşım yollarınız yoksa tarımda, sanayide ve ekonomide gelişmeniz, öne çıkmanız mümkün değildir. Ulaşım yolları arasında ekonomik olanların başında demiryolları gelmektedir. Çünkü demiryolları ile çok fazla yükü ucuza taşımak mümkündür. Ticaretin gelişmesi ve üretilen malların hızlı ve kolayca el değişmesini sağlamada demiryolları önemli bir araçtır.

Bu bilinçle hareket ederek yıllarca ihmal edilmiş olan demiryollarını ayağa kaldırmak için aralıksız çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 2015 yılı fiyatlarıyla 42 milyar TL yatırım yaptık.

Yurtiçinde yolcu ve yük taşımalarında demiryolunun payını artırmaya çalışırken, kıtalararası ticareti geliştirmeye yönelik de dev projelerimiz hizmete alınmak için gün sayıyor. Herkesin malumu olduğu üzere 29 Ekim 2013’te Marmaray’ın açılışını yaptık. Marmaray, Asya ile Avrupa arasındaki ilk demiryolu ağ bağlantısıdır. Yapımı devam eden 3. köprüde de demiryolu var. Köprü tamamlandığında Asya ile Avrupa kıtaları arasındaki ikinci demiryolu bağlantısını gerçekleştirmiş olacağız. Bu bağlantının üçüncüsünü de Çanakkale köprüsüyle sağlayacağız.

Tarihi Demir İpekyolu’nun da yapımı kesim kesim devam ediyor. Tamamlandığında, Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlanacaktır. Bunlardan en önemlisi olan Türkiye-Gürcistan (Kars-Tiflis) demiryolunun yapımı sürdürülmektedir.

Bu kapsamda saymak ve açıklamakla bitiremeyeceğim projelerle ülkemizi demirağlarla örmekle yetinmeyip, kıtaları demirağlarla birleştiriyoruz.

İyi yolculuklar…