KİTAP OKUMA KÖŞESİ İÇİN 5 FİKİR

Günün stresinden kurtulmak ve keyifli zaman geçirmek için birçoğumuz kitap okumayı tercih ediyor. Peki, evinizde bir kitap okuma köşesine ne dersiniz? Evinizde kitap okuma köşesi oluşturabilmeniz için merdiven altlarını değerlendirmek, lambader edinmek, boş bir odada dingin bir köşe yaratmak gibi 5 farklı fikir hazırladık. Bu fikirleri dikkate alarak evinizde kendinize ait bir alan yaratabilirsiniz.

ÇALIŞMA ODASINDA BİR KÖŞE
Evinizde bir çalışma odanız varsa bu odanın hemen her köşesinde bir kitap okuma köşesi oluşturmanız mümkün. Burada dikkat edeceğiniz en önemli husus, çalışma odasının en aydınlık yerini seçmeniz olacaktır. Seçtiğiniz aydınlık köşeye rahatça kurulup, keyifle kitap okuyabileceğiniz bir koltuk koymalısınız.

BOŞ KÖŞELER
Evinizde kullanmadığınız, atıl duran bir köşeye sahipseniz ve bu köşenin bulunduğu oda yeterince genişse burayı kitap okuma köşesi olarak değerlendirebilirsiniz. Burada dikkatinizi dağıtacak şekilde fazla aksesuar kullanmamanız gerekir. Aksi halde kitap okurken gözünüz yorulabilir. Köşenize uygun bir ışıklandırmayla, rahatça kitap okuyabilirsiniz.

EVİN İÇİNDE BİR VAHA
Salon ya da yatak odalarınızda ışık alan bir alanı kitap okuma köşesine çevirip, evinizde bir vaha oluşturabilirsiniz. Buraya bir sedir koyup; iki yanına da nişlerle raflar oluşturup bu aydınlık alanı değerlendirebilirsiniz. Yatak odanızda oluşturacağınız köşeler için, yatak örtünüzle aynı desenlerde bir kumaşla kaplayacağınız sedir ya da koltuk kullanabilirsiniz. Salonunuzda oluşturmak istediğiniz köşelerde koltuk takımlarınızın berjerlerini kullanabilirsiniz.

MERDİVEN ALTLARINI DEĞERLENDİRİN
Dubleks bir eve sahipseniz merdiven altlarında bulunan boşlukları hem kitaplık hem de kitap okuma köşesi olarak kullanabilirsiniz. Böylece hem ölü alanları değerlendirmiş hem de kitap okumak için bir alan oluşturmuş olacaksınız.

LAMBADER VE ABAJUR EDİNİN
Kitap okuma köşesinin aydınlık olması için lambader ya da abajur edinerek bir keyif köşesi oluşturun. Bu alanı pencereye yakın bir alanda planlamanız çok doğru bir seçim olacaktır.