Kıyafetlere Nakış Dokunuşu

Kıyafetlere Nakış Dokunuşu

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul’a gelen Ceren Geyik Çandır, Kanal D ve Elma Vizyon kanallarında görev yaptı.

Daha sonra perakende sektörüne yönelen Çandır, 2004’te OXXO markasının management trainee programına dahil oldu. OXXO’da 11 yıl mağaza müdürlüğü, ürün-satış geliştirme, ürün müdürlüğü, Suudi Arabistan ülke müdürlüğü gibi farklı sorumluluklar üstlenen Çandır ardından adL markasının İran ülke müdürü olarak hizmet verdi. Bu yoğun temponun, zaman geçtikçe kişiliğiyle örtüşmediğini hissetti ve kendisine tasarım odaklı bir kariyer yolu seçti. Eylül 2018’de işten ayrılan Çandır, 8 Mart 2019’dan bu yana CeresbyCeren markası ile nakış desenlerinin yer aldığı özel tişört ve gömlek tasarımları yapıyor.

Dekoratif ve promosyonel ürünler de tasarlıyor

15 yaşından bu yana satın aldığı her kıyafeti modifiye eden ve özel detaylarla zenginleştiren Ceren Geyik Çandır, kurumsal hayata ara verdikten sonra bu yeteneğini CeresbyCeren markasıyla farklı kesimlere ulaştırmayı hedefliyor. Yüzde 100 pamuktan tişört ve gömleklere bilgisayarlı nakış makinesiyle farklı nakış modelleri işleyen Çandır, “Desen tasarımlarının bir kısmını global sitelerden satın alıyorum. Diğer bir kısmında ise müşterilerimden gelen taleplerle oluşturduğumuz konseptlere uygun tasarımları yaptıktan sonra desinatörler yardımıyla bu tasarımları nakış haline getiriyorum. Sonrasında bu desenleri bilgisayara yükleyip nakış işlemine başlıyorum. İstediğiniz tasarımın rengine karar veriyorsunuz. Bazı işleme yerlerinin üstünden birkaç kez geçerek daha baskın bir renk tonu elde ediyorsunuz. Bu tasarımlara başlayalı kısa bir süre olsa da sosyal medyadan önemli bir kitleye ulaştım. Hedef kitlem, arzu ettikleri tasarımları kişiselleştirebiliyor.” diyor. Tişört ve gömlek dışında kot etek, kot ceket ve kot pantolon işlemelerine de yönelen Çandır, markanın adını nasıl koyduğunu ise şöyle anlatıyor: “Mitolojik tanrıları araştırırken birden karşıma topraktan gelen bereket tanrıçası Ceres çıktı. İsmimle uyumlu olması ve emekle gelen bereketi temsil etmesi sebebiyle CeresbyCeren olarak markamın adını kurguladım. Giyim dışında farklı aksesuarlar da hazırlıyorum. Konseptli yastık kılıfları, dekoratif ürünler, çantalar, ajanda ve tabletin yer aldığı iş setleri ve promosyonel ürünler üzerinde çalışıyorum. İsme göre nakışlanmış ya da o kişinin hobisini yansıtan defterler de gündemde. Bu konuda bir matbaa ile de anlaştım.”

Yeni koleksiyonlar üzerinde çalışıyor

Günde ortalama 6 ürün tasarlayan Ceren Geyik Çandır, kişiye özel çalışmalarda çok yüksek çözünürlükte fotoğraflara ihtiyaç duyduğunun altını çiziyor. Çandır, bu tarz siparişlerde uygulanabilir ve simgeleştirilebilir detaylarla ilerlemeyi tercih ediyor. Daha çok anne-kız koleksiyonlarının tercih edildiğini dile getiren Çandır, “Sektörün en büyük eksikliklerinden biri, anne-oğul temasının yeterince olmaması… Bu konuda da farklı çalışmalarım var. Müşteri profilimiz ise ağırlıklı olarak çalışan kadınlar. Ürünleri, Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerime kargo ile hızlı bir şekilde gönderebiliyorum. Pek çok desen alternatifim var. Ama müşterimin aklında daha farklı bir çalışma varsa bana detaylarıyla anlatıyor. Nakış tasarımlarını yapıp satan global sitelerden üzerinden de araştırma yapıyorum. Uygun deseni bulduktan sonra, nakış sürecine geçiyorum ve ürünü en geç 7 gün içinde kargoya veriyorum. Tişört ve gömlek üzerine fotoğraf nakışı isteyen müşterilerim de oluyor. Bu noktada onlara tablo, yastık kılıfı, defter gibi alternatifler sunuyorum. Gömlek ve tişört üzerindeki nakışlar, yıkandığında hiçbir sorun olmasa da, yıllar içinde tişört ve gömleklerde bir deformasyon olabilir. Bu nedenle manevi değeri olan bir fotoğrafı, giyim eşyası dışında nakışla ölümsüzleştirmek çok daha kalıcı bir hediye alternatifi.” diyor.

Nakış kafe açacak

Pamuklu gömlek ve tişörtleri özel olarak temin eden Ceren Geyik Çandır, renkli floş ipliklerin de en kaliteli olanlarını tercih ediyor. Tasarımlarını şu an tek iplik kullanılan bilgisayarlı dikiş makinesi ile hayata geçiren Çandır, her renk için yeniden iplik takıyor. Bu nedenle nakış süreci; nakışın zorluğuna, içeriğine, ilmek sayısına göre 25 dakika ile 3.5 saat arasında değişiyor. Çandır’ın 2020 hedefi ise farklı tasarımlara da ağırlık verebileceği, 12 iğneli bilgisayarlı dikiş makinesi almak. Kadınlar dışında erkeklere özel ürün tasarımlarına da yönelen Çandır, baba-oğul konseptli çalışmalara da hız verecek. 2021’de İstanbul’da nakış kafe açmayı planlayan Ceren Geyik Çandır, bu hayalini şöyle anlatıyor: “Ben, insanlar istediği için bu tasarımlara odaklandım. Konuklara; bir yerde hep beraber kahve içip sohbet edebileceğimiz, başka bir yerde ise tişört ya da gömleklerine işletmek isteyecekleri nakışların yer aldığı kataloglardan seçim yapabilecekleri bir mekân tasarlamak istiyorum. Renkli tişörtler arasından seçim yapıp, bilgisayarlı dikiş makinelerinde beğendikleri motifleri anında hayata geçirip satın alabilecekleri farklı bir atmosfer kurgulayacağım.”

*FOTOĞRAF: FERHAT MAKASÇI