KIZ VE ERKEK ÇOCUK ODALARI NASIL TASARLANMALI?

Ailemizin küçük bireylerinin mutluluğu ve huzuru için odalarının yer döşemesinden boya seçimine, aydınlatmasından yatak seçimine kadar birçok unsura önem vermek gerekiyor. Özellikle de okul çağına gelen çocuklara keyifli bir çalışma mekânı yaratmak için dekorasyonda nelere dikkat edilmeli? İşte bu sorunun yanıtı…

KİŞİLİĞİNİ DİKKATE ALIN
Çocuklarınız büyüyor ve artık gençliğe ilk adımları atıyor. Kendilerine ait odalarını da şekillenen kişiliklerine uygun dekore etmek istiyorlar. Onların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ders çalışmalarına engel olmayacak renklerde duvar kâğıdı ya da boya seçmelerine izin verebilirsiniz. Örneğin sevdikleri fotoğrafları asmaları için panolar oluşturarak mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

GENÇ ODASI PLANLAYIN
Artık büyüyen ve okula başlayan çocuklarınızın odalarını tasarlarken çocuk odası değil de genç odası dekore etmelisiniz. Kız ya da erkek olsun çocuğunuzun zevkini ve tercihlerini göz önünde bulundurmadan bir oda dekore ederseniz büyük zaman geçirdikleri bu odadan zevk almak yerine nefret etmelerine neden olabilirsiniz! O nedenle onların fikirlerinden mutlaka yararlanmalısınız.

TEKLİ Mİ, ÇOKLU MU?
Genç odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da çocuğun odada yalnız mı yoksa kardeşiyle mi kalacağı… Kişi sayısına göre odada kullanacağınız yataktan çalışma masasına kadar her detay farklı olacaktır. Örneğin bir kardeş futbol severken diğeri bir müzik grubuna hayran olabilir. Bu da onların farklı ürünler tercih etmesine neden olur. Genç kız ya da erkek fark etmez aynı odada kalırken onların kullandığı mobilyalar birbiriyle uyumlu olmalı… Kardeşler aynı şeylerden hoşlanıyorlarsa, dekorasyonda her üründen iki tane almak yerine ortak kullanabilecekleri farklı iki ürün kullanabilirsiniz.

KIZ MI? ERKEK Mİ?
Genç odası dekorasyonunda çocuğun cinsiyeti de önem taşıyor. Genç kız odası dekore ederken kullandığınız renkler, objeler, mobilyalar farklı, genç erkek odasında kullanılan ürünler farklı olacaktır. Ancak son yıllarda genç kızların da, erkeklerin de beğendiği unisex ürünlerin yaygınlaştığı görülüyor.

ODANIN TEMASI
Genç odası dekore ederken çocuğunuzun ilgi alanlarını belirleyerek seçim yapmalısınız. Bu seçimi çocuğunuzun fikirlerini alarak yaparsanız odada onun yaratıcılığını da kullanıp daha iyi ders çalışmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun ya da çocuklarınızın tarzlarını göz önünde bulundurarak odaya bir tema da bulabilirsiniz. Doğa, sevdiği film, sinema, kitaplar, oyuncu, şarkıcı, oyunlar, hayvanlar, eğitim gibi birbirinden farklı temalar uygulamak mümkün.

RAHAT VE KULLANIŞLI
Genç odası dekorasyonunda odanın kullanışlı ve rahat olması en önemli noktalardan biri… Peki, odanın kullanışlı ve rahat olmasını nasıl sağlayacaksınız? Rahatlık konusunda yatak, koltuk ve halı seçimi önemli… Günlük kullanımda çok yer kaplayan bu ürünleri seçerken rahatlık ve pratiklik ön planda tutulmalı. Küçük odalarda az yer kaplayan ya da dikey olarak depolama olanağı sunan mobilyalar seçerek dekorasyonun kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz.