Klasik ve Modern Tasarımların Yorumcusu: Kubilay Eralp Dinçer

Klasik ve Modern Tasarımların Yorumcusu: Kubilay Eralp Dinçer

Hong Kong, Çin, Hindistan gibi dünyanın farklı noktalarındaki kurum ve üniversitelerle iş birliği yapan ebru sanatçısı Kubilay Eralp Dinçer, hem klasik ebru sanatını icra ediyor hem de ebru sanatına modern bir bakış açısıyla yaklaşarak bu zanaat dalının çok daha geniş kitlelere yayılmasına önayak oluyor.

Dinçer, body marbling yani vücut ebrusu çalışmalarının yanı sıra black light’ın kullanıldığı, ebru ve teknolojinin iç içe geçtiği farklı projelere de imza atıyor. Dinçer’in orta ve uzun vadeli hedefi ise öncelikle Orta Avrupa’da ebru malzemelerinin satıldığı, ebru workshop’larının düzenlendiği ve ebru konseptli ürünlerin hedef kitleye sunulduğu dükkânlar açmak.

Ebru ve biyoloji arasındaki özel bağ

Ebru sanatçısı Kubilay Eralp Dinçer, ebru sanatını Türkiye sınırlarının dışına taşıyan farklı bir bakış açısına sahip. Dünyanın farklı noktalarında düzenlenen fuar ve etkinlikler kapsamında ebru sanatına inovatif bir vizyonla yaklaşan Dinçer, klasik ebru tasarımlarından ödün vermeden global kurumların farklı projeleri için teknoloji ile iç içe geçen tasarımlara hayat veriyor. Türk Hava Yolları’nın Hong Kong uçuşlarının 10’uncu yıldönümü kapsamında farklı bir proje geliştiren Dinçer, Hindistan’da IIT Bombay Üniversitesi’nin düzenlediği Mood Indigo Festivali’nde de öğrencilerle bir araya geldi ve ebru sanatı workshop’ları gerçekleştirdi. Çin’deki Artron Art and Culture Group ve Rusya’daki Saratov State University kapsamında farklı ebru çalışmalarına imza atan Dinçer, Cenevre’de düzenlenen Kızılhaç Balosu’nda da farklı bir gösteri düzenledi. Yaklaşık 12 yıldır ebru sanatıyla ilgilenen Dinçer, aslında Marmara Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunu. Ebru sanatına gönül vermeden önce perakende ve turizm sektörlerinde yöneticilik yapan Dinçer’e, bu alana nasıl kaydığını sorduk ve şu yanıtı aldık: “2006’da İstanbul Moda’da farklı alanlarda ders verdiğimiz bir atölyemiz vardı. Ben de hafta sonlarında bilim dersi veriyordum. Bir gün ebru dersine ben de girdim. İlk fırçayı vurdum ve boyalar suyun üstüne düştü. Yıllarca mikroskopta gördüğümüz hücresel şekillerin birebir aynısı ile karşılaşınca çok şaşırdım. Boyalardaki toprak ve su bileşenleri aslında yaşamın da ana bileşenleri… Ebru ve biyoloji arasındaki bu ilişkiyi gözlemlerken bir de baktım ki 12 yıl geçmiş.”

Farklı bir meditasyon

Ebru sanatıyla ilgilenmeye başlayınca turizm sektöründeki işinden ayrılan, ebru odaklı bir atölye açan, sonrasında ise bu işi Datça ve Marmaris’te sürdüren Kubilay Eralp Dinçer, 2011’de İstanbul’a geri dönüyor. 7 yıldır Kadıköy Rasimpaşa’daki atölyesinde hizmet veren Dinçer; klasik ebru çalışmaları ve workshop’ların yanı sıra kumaş-deri üzerine farklı ebru çalışmaları yaparak çanta, kemer gibi aksesuarlar tasarlıyor ve yurt dışına satıyor. Desen odaklı çalışmaları ise İtalya’da büyük ilgi görüyor. Türkiye ve dünya genelinde düzenlenen festival ve fuarlar kapsamında global kurumlardan davet alan ve bu etkinliklerde zaman zaman ebru workshop’ları düzenleyen Dinçer, müzik festivali odaklı etkinliklerde ise body marbling (vücut ebrusu) projeleriyle yani insan bedenine uygulanabilen ebru motifli geçici dövme çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Adrenali yüksek

Kubilay Eralp Dinçer, ebru sanatında nasıl bir metodolojiyle ilerlendiğini şöyle özetliyor: “Fırçaları gül dalından hazırlıyoruz. En kalın at kılı için en yaşlı atların kuyruklarını tercih etmeniz gerekiyor. Teknenin başına geçtiğinizde öncelikle sıvıyı hazırlamalısınız. Sıvıyı hazırlamak için bitkisel ve bitkisel olmayan malzemeler kullanılıyor. Bu, yoğun ve yapışkan bir sıvı… Ebru sanatıyla uzun yıllardır ilgileniyor olsanız bile hava şartları, teknedeki sıvının ne zamandır kullanıldığı, sığır ödünün gücü, boyaların nasıl ezildiği gibi farklı bilinmeyenler bulunuyor. Adrenali yüksek bir işten bahsediyoruz. Bazen bütün bir gece uğraşırsınız ama ters giden bir şey olur ve tutmaz. Ebru sanatı ile ilgilenmek, biriyle dost olmaya benziyor. Karşılıklı birbirinizi tanımanız gerekiyor.”

Workshop’lara yabancı öğrenciler de katılıyor

Kubilay Eralp Dinçer’in klasik ebru atölyelerine özellikle yaz mevsiminde dünyanın dört bir yanından ebru meraklıları katılıyor. Bu atölyeler hakkında bilgi veren Dinçer, “Özellikle kış aylarında 30-40 öğrencim olur. Yaz aylarında bu sayı yarı yarıya düşer. Ama bu kez ebru eğitimlerine Rusya, Ukrayna, Japonya gibi ülkelerden gelen öğrencilerim katılır. Ebru dersi alan öğrencilerin pratik yapabilmeleri açısından kendi evlerinde de tekne açmaları gerekiyor.” diyor. 2018’de moda sektörüne daha fazla yoğunlaşmak istediğini belirten Dinçer, yeni projelerini şöyle özetliyor: “Moda sektörü odaklı çalışmaların yanı sıra müzik festivalleri kapsamındaki body marbling çalışmalarına ağırlık vereceğim. Global markaların farklı organizasyonlarında, değişik ebru odaklı projelerle yer alacağım. Özellikle Kamboçya’dan farklı bir talep aldım.”