KOLEKSİYON ÜRÜNLERİYLE MÜZE AÇTI

Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ile İcra Kurulu Başkan Yardımcısı kardeşi Selim Özgörkey’in koleksiyonerlik ruhundan doğan KEY Museum’da130 otomobil, 40 motosiklet, 2 bin 550 model otomobil ve kaput amblemi sergileniyor.

1886 yılında üretilen ilk otomobil, 1885’te üretilen ilk motosiklet gibi kıymetli parçalara ev sahipliği yapan KEY Museum, 7 bin metrekarelik alan üzerine kurulu. Murat Özgörkey ile klasik otomobil tutkusu ve KEY Museum’u açmaya nasıl karar verdikleri hakkında konuştuk.

12 yılın birikimi müzeye dönüştü
KEY Museum’da1880’li yıllardan başlayıp 2011 yılına dek uzanan koleksiyonda BMW, The Mini, Mercedes-Benz, Cadillac, Ford ve Porsche markalarının ilk otomobilleri bulunuyor. 50’li yıllara ait Shell benzin istasyonu, 1900’lü yılların başından 1960’lara kadar gelen benzin pompaları ve otomobil temalı eşarplar müzenin içeriğine hareket katan ve farklılaştıran detaylar arasında yer alıyor. Pazartesi ve Salı günleri dışında haftanın 5 günü açık olan KEY Museum, İzmir’e yapılan en büyük kültürel ve turistik yatırımlardan biri… Müzeye giriş ücreti ise 20 TL. Çocukluk yıllarından bu yana model otomobil toplayan E. Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey, 1995 yılında bu hobisini koleksiyonerliğe dönüştürmüş. Kardeşinin de kendisi gibi otomobil tutkunu olduğunu söyleyen Murat Özgörkey, 12 yıllık bir birikimle açılan KEY Museum’un hikâyesini ise şöyle anlatıyor: “2002’de İzmir’de, Özgörkey Otomotiv ismiyle Borusan Otomotiv Yetkili Satıcı ve Servisi olarak hizmet vermeye başlamıştık. Kardeşim Selim, showroom’umuzda sergilemek üzere iki, üç eski klasik otomobili yenileme fikriyle gelmişti. İlk olarak BMW ile başladık. Daha sonra babama doğum günü hediyesi olarak 60’lı yıllardan kalan bir Mercedes’i yeniledik. Bu heyecan bizi motive etti ve daha farklı markalara yöneldik. Böylece klasik otomobil koleksiyonumuzun da temelleri atılmış oldu.”

Dünyanın dört bir yanını gezdi
KEY Museum’da 130 otomobil, 40 motosiklet, 2 bin 550 model otomobil ve kaput ambleminin sergilendiğini ifade eden Murat Özgörkey, “2008’den sonra dünya tarihinde yer edinmiş, bir koleksiyonda olması gerektiğine inandığımız modelleri toplamaya başladık. Bugün koleksiyonumuzda gerçekten de son derece seçkin modeller bulunuyor. Aslında elimizde yaklaşık 8 bin model otomobil bulunuyor ama KEY Museum’da 2 bin 550’sini sergiliyoruz. İlerleyen dönemde sergilenen modelleri artırabilir ve müzemizi daha da büyütebiliriz. Klasik otomobil konusunda bilgi sahibi olmak için İngiltere, Amerika gibi ülkelere seyahat ettim. Dünyadaki müzayede şirketlerinin organizasyonlarına katıldım. KEY Museum’un dünya çapında bir müze olmasını hedefliyoruz. Müzede sergilenen otomobillerden 30 ya da 40’ının Türkiye’de hiç olmadığını söyleyebilirim.” diyor.

Yeni koleksiyonlar yolda
Müzeye gelen herkesin bu ambiyanstan büyülenmesini hedeflediklerini dile getiren Murat Özgörkey, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Otomobil temalı eşarp koleksiyonundan 2. Dünya Savaşı öncesinde otomobilleri süsleyen 300 adet kaput amblemine, 50’li yıllara ait Shell benzin istasyonu ve aksesuarlarından 1900’lü yıllarından başlarından itibaren 1960’lara uzanan benzin pompalarına, 50’li yıllara ait reklam panolarından Türkiye’nin yanı sıra başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen parçalarla oluşturulan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyoruz. Otomobillerin toplanma aşamasında her detaya kardeşimle birlikte karar veriyoruz. Sonbahara doğru farklı koleksiyonlarımızı da sergileyeceğiz. Bu koleksiyonlar arasında temalı ve hepsi figürlerden oluşan 400’ü aşkın modelden oluşan satranç koleksiyonumuz ile 100’ün üzerinde parçadan oluşan ahşap-gemi modeli koleksiyonumuz bulunuyor. KEY Museum’un yaşayan bir müze olmasını temenni ediyoruz. Bugünün çocukları ya da gençleri KEY Museum’da hiç bilmedikleri, tanımadıkları modelleri görebilecekler.”