KONYA-İSTANBUL YHT SEFERLERİ BAŞLADI

Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir ve Ankara-İstanbul hattından sonra Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı, Konya Gar’da düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle seferlerine başladı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anadolu Selçuklu Devleti’nin kadim başkenti Konya’yı, Osmanlı cihan devletinin kadim başkenti İstanbul’a Yüksek Hızlı Tren ile bağlıyor. İki kadim başkentin vuslatını gerçekleştiriyoruz.” dedi. 2009’da Cumhuriyet’in başkenti Ankara ile Türk dünyasının başkenti Eskişehir’i YHT ile buluşturduklarını belirten Cumhurbaşkanı, 2011’de de Ankara ile Konya’nın, Cumhuriyet ile Selçuklu’nun, Hacı Bayram Veli ile Hazreti Mevlana’nın vuslatını gerçekleştirdiklerini anlattı.

Türkiye birbiriyle irtibatlandırılıyor
Törende konuşan Başbakan Davutoğlu da1856’da ilk defa İzmir ile Aydın arasında başlayan demiryolu serüveninin Sultan Abdülhamit döneminde Hicaz ve Bağdat demiryollarıyla devam ettiğini, Cumhuriyetin ilk dönemlerinde de demiryollarına önem verildiğine değinen Davutoğlu, 2002’den bu yana 1895 kilometre demiryolu hattı yapılarak, Türkiye’nin bütün coğrafi bölgelerinin birbirine irtibatlandırıldığını vurguladı.

Konya-İstanbul 4 saat 15 dakika
Mevcut konvansiyonel demiryolu hattının seyahat süresinin 13 saat olduğuna işaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise konuşmasında, Konya-İstanbul YHT ile 13 saatlik seyahat süresini 4 saat 15 dakikaya düşüreceklerini belirtti.

Elvan, 2015’te 8,5 milyar, 2016’da ise yılda 10 milyar lira demiryolu yatırımı gerçekleştirileceğini kaydetti.

KONYA-İSTANBUL-KONYA YHT SEFER SAATLERİ 
Günde 2 gidiş 2 dönüş olarak işletilecek YHT’ler, Konya’dan 06.10 ve 18.35’te hareket edecek. İstanbul’dan (Pendik) 07.10 ve 18.30 saatlerinde hareket edecek olan YHT’ler İzmit, Arifiye, Bozüyük, Eskişehir ve Konya güzergâhında hizmet verecek.

Ankara-İstanbul-Ankara arasında günlük 10 sefer, Konya-İstanbul-Konya arasında günlük 4 sefer, Ankara-Konya-Ankara arasında günlük 14 sefer, Ankara-Eskişehir-Ankara arasında günlük 8 sefer olmak üzere toplam günlük 36 Yüksek Hızlı Tren seferi yapılacak. 

BİLET ÜCRETİ 42,5 TL’DEN BAŞLIYOR
Konya-İstanbul arasında 4 saat 15 dakikada ulaşım imkânı verecek olanYHT’lerde erken bilet alan yolcular 42,5 TL’den başlayan fiyatlarla seyahat etme imkânı bulacak.

Ekonomi tipinde tam bilet 85 TL, business tipi koltuk tipinde ise tam bilet 119 TL olacak. Genç, öğretmen, TSK mensubu, 60-64 yaş, basın mensubu, gidiş-dönüş bileti alan yolcular yüzde 20 indirimli olarak, 7-12 yaş arası ve 65 yaş üstü olan yolcular yüzde 50 indirimli olarak hesaplı, konforlu, çevre dostu ve güvenli seyahat imkânına sahip olacak.

Konya-İstanbul seferlerinin başlaması ile birlikte YHT yolcuları Ankara–İstanbul Yüksek Hızlı Trenlerinde sunulmakta olan “PLUS” hizmeti ile tanışacak. Business ve Ekonomi bölümünde seyahat eden yolcular 15 TL karşılığında sabah seferlerinde kahvaltı, akşam seferlerinde sıcak yemek alma imkânına sahip olacak.