KONYA YHT GAR VE LOJİSTİK MERKEZİN TEMELİ BAŞBAKAN YILDIRIM TARAFINDAN ATILDI

KONYA YHT GAR VE LOJİSTİK MERKEZİN TEMELİ BAŞBAKAN YILDIRIM TARAFINDAN ATILDI

Konya YHT Gar ve Lojistik Merkezi’nin temeli Başbakan Binali Yıldırım tarafından Konya Kayacık Mevkiinde düzenlenen törenle atıldı. Törene, eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Bakanlar ile milletvekilleri katıldı. Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Konya YHT Gar ile Lojistik Merkezin Konya’nın çehresini değiştireceğini belirterek “Hayırlı uğurlu olsun, seneye bu vakte kalmayacak, Konya-Karaman hızlı trenini de hizmete alacağız.” dedi.

“Konya YHT Gar Yaşam Merkezi Olacak”
Yıldırım, temeli atılan YHT Gar’ın adeta bir yaşam merkezi olacağını söyledi.

Ankara-Konya YHT ile birlikte kente gelen ziyaretçi sayısının çok arttığına dikkat çeken Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren Gar’ın adeta bir yaşam merkezi olacağı bilgisini  verdi.

“Konya Manevi Lojistik Merkezidir”
Törende konuşan eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Konya’ya lojistik merkezi  yapılmasının özel bir anlam taşıdığını söyleyerek, “Konya her şeyden önce bir manevi ve tarihi lojistik merkezidir. “ diye konuştu.

“Konya-Antalya Hızlı Treni İçin Çalışıyoruz”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise Karaman lojistik Merkezi’nin 3 Ekim’de yapım ihale tekliflerinin alınacağını müjdeledi. Bakan Arslan, Kayseri-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren projesi ile şehirleri birbirine bağlamak için proje çalışması yürüttüklerini kaydetti. Konuşmaların ardından, Konya Lojistik Merkezi’nin temeli Başbakan Binali Yıldırım tarafından, Konya YHT Gar’ın temeli de Başbakanın video konferans yolu ile verdiği talimatla TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın tarafından atıldı.