KOPENHAG VE KÜÇÜK DENİZKIZI HEYKELİ

KOPENHAG VE KÜÇÜK DENİZKIZI HEYKELİ

“Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur zaman içinde…” Birçok masalın başlangıcıdır bu cümle değil mi?

Hepimizin büyük bir keyifle büyüklerimizden dinlediği ya da kitaplardan okuduğu masalların içinde de ünlü yazar Hans Christian Andersen’in masalları, nam-ı diğer “Andersen’den Masallar” çok ilgi çekerdi…

Masallarıyla bizi büyülü dünyalara yolculuğa çıkaran Andersen, 1805-1875 yılları arasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da doğmuş ve yaşamış ünlü masalcı, şair ve yazardır. Bugün Kopenhag’ın simgesi olan Küçük Denizkızı, Andersen’in günümüze armağanıdır. Küçük Denizkızı, sembol bir heykel olarak Carlsberg ailesinin Andersen’e olan sevgi ve saygılarına ithafen, 1913 yılında yaptırılarak Langelinie Limanı’na konulmuştur.

Hamlet Kalesi (Kronborg Kalesi)
Küçük Denizkızı, Danimarka’nın sembollerinden olsa da siz sadece onu görmekle yetinmeyin. Yine Danimarka’nın sembolü olmuş Hamlet Kalesi ve Frederiksborg Kalesi’ni gezmek üzere, Helsingor’a gitmekte fayda var. Hamlet’in kalesi olarak bilinen Kronborg kalesi 1574-1585 yılları arasında yaptırılmıştır. Shakespeare hiç gelmediği halde ünlü Hamlet eserini bu yapıdan esinlenerek yazmıştır. Shakespeare’in ölümünün 200. yılı anısına, Hamlet eseri Kronborg kalesinde sahne almıştır. Günümüzde kalenin içerisinde Deniz Müzesi yer alır.

Frederiksborg Kalesi
Hillerod kasabasındaki kale önce, Kral II. Frederik tarafından bir av köşkü olarak 1560 yılında doğal bir göl üzerinde bulunan üç ada üzerine inşa edilmiştir. Daha sonra Kral IV. Christian tarafından babasının ölümünün ardından 1600’lerin başında kalenin yerine yenisi inşa edilmiştir. Yıllar boyunca taç giyme törenlerinin yapıldığı bir alan olarak kullanılan kaledeki altın ve gümüş atlar dikkat çekicidir. Kralın ibadet sırasında halkla bütünleşebileceği tarzda yapılmış olan atların hemen yanında özel güvenlikli bir ibadet odası mevcuttur.