KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA EVİNİZİ YENİDEN DEKORE EDİN

Huzur bulup dinlendiğiniz ve keyifli zamanlar geçirdiğiniz evinizi pratik dokunuşlarla yenileyebilir ve dekore edebilirsiniz.

Günün stresinden arınıp dinlendiğimiz, huzur bulduğumuz yerler olan evlerimizi yenilemek, onlara ufak dokunuşlarla yeni bir soluk kazandırmak mümkün. Üstelik bunları yaparken öyle çok büyük paralar da harcamanız gerekmiyor. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

İşte size pratik dekorasyon önerileri:

Aydınlık için açık renkler tercih edilmeli
Evimizin duvarlarında kırmızı, mor, yeşil gibi canlı renkleri kullanmak ilk etapta hoşa gidebiliyor ancak bir süre sonra bu renkler insanları yormaya başlıyor. Oysa beyaz, kırık beyaz, ekru ve buz mavisi gibi açık renkleri seçerek evinizin daha aydınlık ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu renkler temizlik hissi vermeleriyle de insanların psikolojilerine olumlu yansıyor.

Son yıllarda laminant, fayans gibi yer döşemelerinde de açık renkler moda oldu. Evinizin zeminini beyaz bir laminant ile kaplatarak daha aydınlık durmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca banyolarınızda da yenilenme dönemi geldiyse beyaz renkli desen efektli fayans ve yer karolarını seçerek sade ve şık bir görüntü yakalamak mümkün. Sade karolarınızı renkli banyo aksesuarları ile hareketlendirip renklendirebilirsiniz. Bunun için renkli banyo paspasları, renkli sabunluklar, dekoratif vazolar kullanılması öneriliyor.

Renkli yastıklar kullanın
Evinizde desenli koltuklar yerine düz renk kumaştan koltuklar seçerek, göz yormayan sade bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. Burada renkli ve desenli yastıklar kullanarak istenen hareketlilik sağlanabilir. Üstelik yastıklarınızı birkaç yılda bir değiştirerek koltuklarınızı yenilemeden yenilemiş gibi bir his yakalamanız mümkün olacaktır.

Sandalyeler önemli
Sandalyeler de bir evin olmazsa olmazlarından… Son yıllarda renkli sandalyeler artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Renkli sandalyeler kullanılarak evlerimize daha modern ve daha genç görünüm kazandırmak mümkün.

Küçük objelerden uzak durun
Evlerde kullanılan aksesuarların, bibloların boyutu da bir evin dekorasyonunda öne çıkan unsurlardan biri. Çünkü küçük biblolar bir evin daha karışık ve sıkıcı durmasına neden olurken, büyük objeler de evin daha şık ve ferah durmasını sağlıyor. Küçük objeler daha çok toz tutmaları nedeniyle de tercih edilmemesi gereken unsurlar olarak gösteriliyor.

Evinizin, ofisinizin enerjisini yükseltin

Ev dekorasyonunda son yıllarda trend olan Feng Shui’ye göre mobilyalarımız evimizin enerjisini negatifleştirip bizi hasta edebilir. Bazı inceliklere dikkat ederek bunun önüne geçmek mümkün.

Peki, evimizde ve ofisimizdeki enerjinin yüksek ve pozitif olması ve pozitif kalması için neler yapılmalı?

Evimizdeki hangi bölümde ne olabilir?

İşte tüm bunların yanıtları:

Koltuklar:
Evimizde en çok kullanılan ve yıpranan gruptur. O nedenle eskiyen ve döşemeleri yıpranan koltuk ve oturma gruplarınızı yenileyin ya da döşemelerini yeniden kaplatın. Ahşap kısımlarına cila yaptırın. Her yıl derinlemesine detaylı bir temizlik yaptırın. Böylece enerjinizin canlanmasına ve evinizde yeniden enerji dolaşmasına izin vermiş olursunuz.

Yemek masası ve sandalyeler:
Yemek masası ve sandalyelerin de her yıl enerjisinin yenilenmesi gerekiyor. Kırık ve çatlaklıkları varsa bunların tamir ettirilmesi de büyük önem taşıyor. Ayrıca bakımlarının da düzenli olarak yaptırılması aile şansınızı etkileyebilecek bir unsur olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Yatak odaları:
Özellikle yatak odalarında enerji temizliği yapmak büyük önem taşıyor. Çünkü hayatımızın yaklaşık 7 saatini geçirdiğimiz yatak odalarımızda enerjinin temiz akması sağlığımıza da olumlu yansıyor.

Yatak odalarının camlarını açıp havalandırmak,  hava temizleyicileri çalıştırmak,  yatak ve mobilya temizliğini düzenli yapmak Feng Shui’de önem verilen konulardan…

Uzun perdeler:
Evlerin vazgeçilmez aksesuarlarından olan perdeler, özellikle fon amaçlı kullanıldıklarında yerlerinden oynatılmazlar. Oysa perdeleri sık sık hareket ettirip onların tozlanmasının önüne geçmek gerekiyor.

Perdeleri sık sık hareket ettirip ve belirli aralıklarla yıkayıp enerji akışını sağlamak, onların evimizde yaratacakları enerji durağanlığına engel olmak gerekiyor.

Kitaplar
Evlerimizde yer alan bölümlerden özellikle kitaplıklar toz tutmaya çok uygundur. Çalışma odalarında boydan boya yer alan kitaplıklar kapalı üniteler içinde değillerse daha çok hastalık riski taşır. Bu nedenle kütüphaneleri her yıl boşaltıp kitapların üzerindeki tozları nemli bir bezle almak ve onları havalandırmak gerekir. Ayrıca rafların tuzlu su ile silinmesi burada biriken negatif enerjinin değişmesini ve enerjinin yenilenmesini sağlar.

Feng Shui nedir?
Feng Shui, rüzgar ve su anlamına gelen, doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekanda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir. Beş bin yıllık geçmişi olan öğreti, insanın varoluşuna uygun yaşam alanlarını düzenleme yöntemidir. Böylece daha sağlıklı yaşanıp mutlu ilişkiler kurulacağına inanılıyor. Ayrıca kişisel gelişimi, kariyeri geliştirip kazanç artırımı sağlamaya da katkı sağladığına inanılıyor.