KÜÇÜK OTOMOBİLLERİN REKABETİ BOYLARINDAN DAHA BÜYÜK

KÜÇÜK OTOMOBİLLERİN REKABETİ BOYLARINDAN DAHA BÜYÜK

TÜRKİYE PAZARINDA SATIŞ PAYLARI HER GEÇEN GÜN ARTAN KÜÇÜK HATCHBACK MODELLERİN NEREDEYSE TÜMÜ YENİLENDİ VEYA MAKYAJLANIP YENİ ÖZELLİKLERİYLE REKABETE KATILDI.

Türkiye, tam bir sedan otomobil cenneti olmasına rağmen ülkemiz pazarında küçük sınıf otomobillerin satış adetleri hızla yükseliyor. Çalışan kadınların sayısının artması, ailelerin küçülmesi bu sınıftaki artışı tetikliyor. Ayrıca tutumlu motorları, kalabalık şehir trafiğinde sağladığı pratiklik gibi özellikleri de bu otomobilleri daha çekici kılıyor. Her ne kadar küçük otomobil veya B hatchback olarak adlandırılsa da bu sınıftaki otomobiller yenilenirken boyları da eski versiyonlara kıyasla büyüyor. Sınıfın güçlü oyuncuları VW Polo ve Ford Fiesta tümüyle yenilenirken Hyundai i20 ve Renault Clio arasında kıran kırana bir mücadele yaşanıyor.

6. NESİLİ YOLLARA ÇIKTI
İlk olarak 1975 yılında üretimine başlanan ve dünya genelinde 16 milyondan fazla satış rakamına ulaşarak Volkswagen markasının en başarılı modellerinden biri olan Polo, altıncı nesliyle sınıfındaki iddiasını devam ettiriyor. Yeni tasarımı, güvenlik sistemleri, teknolojisi, kişiselleştirme seçenekleri ve artan standart özellikleriyle yeni Polo, 64 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Araç yeni platform sayesinde daha uzun, daha geniş gövdesi ve uzayan aks mesafesi ile göze çarpıyor. Otomobilin bagaj hacmi de geçmiş nesline göre 71 litre artarak 351 litreye ulaştı. Yeni Polo aynı zamanda, yeni nesil dijital gösterge panelinin kullanıldığı ilk Volkswagen modeli. Polo, ülkemize 1.0 lt 3 silindirli (75-95 beygir) benzinli, 1.6 lt (80-95 beygir) dizel olmak üzere 4 motor seçeneğiyle sunuluyor. DSG şanzıman sadece 95 beygirlik benzinli motor seçeneğinde alınabiliyor.

FORD FIESTA EĞLENCE DOLU GELDİ
Farklı karakterleriyle çok daha geniş müşteri kitlesine ulaşmayı hedefleyen Yeni Fiesta, sürüş dinamikleri, yeni teknolojik özellikleri, araç içi bağlantı ve eğlence sisteminin yanı sıra iç ve dış tasarımında farklı renk kombinasyonlarıyla gelen kişiselleştirme özellikleri sayesinde tarzıyla öne çıkmak isteyenlere de hitap ediyor. Sınıfının en teknolojik ve donanımlı modellerinden biri olmaya hazırlanan Ford’un heyecan verici modeli, 8 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran aracılığıyla SYNC3 araç içi multimedya sistemi ile sesle komut sistemi sunarak dünyaya bağlanıyor. Yeni Ford Fiesta’da, yüksek performanslı ve verimli 100 beygir gücünde 1.0 litrelik EcoBoost benzinli motor – otomatik şanzıman ve  85 beygir güç sunan yeni 1.5L TDCi dizel ve yeni 1.1 litre benzinli motorlar – manuel şanzıman seçenekleri ve 64.500 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor.

RENAULT CLIO AİLESİ YENİLENDİ
Türkiye pazarında sınıfının güçlü oyuncularından Renault Clio ailesi de geçtiğimiz yıl kapsamlı bir makyaj operasyonu geçirdi. Geçirdiği yenilenme operasyonu sonrasında taze bir görünüme kavuşan Renault Clio ailesi bayilerdeki yerini aldı. Clio HB ve Sport Tourer, full-LED Pure Vision farları ile birlikte yepyeni tasarım detayları sayesinde çok daha çekici görünüyor. Yenilenen Clio HB 61.900 TL, Clio Sport Tourer ise 75.600 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. Clio, yeni ızgara ve ön tampon oranları ile yeni bir ön görünüme sahip. Yenilenen Clio, Renault’nun üst segment modellerinde kullanılan malzemeler ile donatıldı. İç mekânda kullanılan döşemeler yepyeni ve kullanılan plastik malzemenin dokunuş ve görsel kalitesine özel önem gösterilmiş. Krom detaylar ise daha dingin ve mat bir görünüme sahip; renkler ise çok daha seçkin. Araçta güçleri 75-120 beygir arasında değişen benzinli ve dizel motorlar alınabiliyor.