KÜÇÜK SINIFTA BÜYÜK REKABET BAŞLIYOR

Ülkemiz pazarında da satış adetleri her geçen yıl artan küçük sınıf otomobiller arasındaki rekabet katlanarak büyüyor.

Sınıfın en çok satılan modelleri yenilendikten sonra birbiri ardına satışa sunulmak için hazırlanıyor. Görsel değişiklikler dışında teknik özellikleri de gelişen küçük sınıf otomobiller, ekonomik motorları, yüksek donanım seviyeleri ve rekabetçi fiyatlarıyla tüketicileri etkilemek için tüm hünerlerini sergiliyor. İşte küçük sınıfın yenilenen tüm modelleri…

ÖNCE TÜRKİYE’DE SATIŞA SUNULDU
Türkiye’de üretilen ve yine Türkiye’de A segmentinin lider modeli olan Hyundai i10, modern tasarımı, artan teknolojik ve güvenlik öğeleriyle yepyeni bir kimliğe bürünerek segmentinin sınırlarını aşmaya devam ediyor. İlk kez geçtiğimiz yıl Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni model öncelikle ülkemiz pazarında satışa sunuldu. Segmentinin lider modeli i10, yeni tip basamaklı ön ızgarası ve sportif hava girişleri olan ön tamponuyla dikkat çekiyor. Kendinden daha büyük otomobillere yakın geniş ve ferah iç mekânı, yüksek teknoloji ürünü sağlam gövdesi ve üst düzey donanım seviyesiyle satışa sunulacak olan araç, kullanıcılarıyla daha duygusal bir bağ oluşturmayı hedefliyor. Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da segmentinin en iddialı modeli olan i10, markanın bölgedeki imajına da son derece önemli bir katkıda bulunuyor. Hyundai i10, yeni bir tampon ile sunulurken bir önceki modelde alt kısımda bumerang şeklinde verilen LED gündüz sürüş farları ise yeni yuvarlak tasarımıyla ön ızgaraya taşınıyor.

FORD FIESTA 7. KEZ YENİLENDİ
Ford’un küçük sınıftaki başarılı oyuncusu Fiesta’nın kısa bir süre sonra satışına başlanarak tümüyle yenilenen 7. nesli tanıtıldı. İlk kez yüzünü Almanya Köln’de düzenlenen Ford Go Further etkinliklerinde gösteren yeni modelin genel tasarımı dışında teknik özelliklerinde de değişiklikler göze çarpıyor. Eski versiyona kıyasla 7 cm daha uzun olan araç tasarım ayrıntılarıyla daha da büyükmüş hissi veriyor. Daraltılmış stop lambaları sayesinde arka kısmı daha modern ve şık görünen otomobil yenilenirken destek sistemleri de önemli ölçüde yükseltilmiş. Araç takip sistemleri ve kaza önleme asistanları sayesinde güvenlik seviyesi de üstlere taşınmış. Dört ayrı donanım seçeneğiyle 2017’de satışa sunulacak olan yeni Fiesta’da en büyük talep gören motorun 1.0 lt’lik turbo benzinli olması bekleniyor. Bu motorda otomatik şanzıman da alınabilecek. Dizel ve benzinli motorların yakıt tüketimleri de iyileştirilmiş. 

TOYOTA YARIS ARTIK DAHA SPORCU
Japon üretici Toyota’nın küçük sınıftaki modeli Yaris de kapsamlı yenilik operasyonundan etkilenen bir model olarak rekabete katılmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda 17 yıl aradan sonra Dünya Ralli Şampiyonası’nda Yaris ile yarışacak olan Toyota, bu otomobilin yüksek performanslı versiyonunu da yeni versiyonda hazırlayacak. Yaris ürün gamının dinamikliğinin altını çizecek olan yeni spor versiyon, 3 kapılı gövde tipine sahip ve 210 beygirlik güç üreten bir motorla donatıldı. B segmentinde yüksek performansa sahip otomobiller arasında yerini alacak olan yüksek performanslı yeni Yaris, ralli otomobili ve Yaris ürün yelpazesi arasındaki köprüyü oluşturacak. Yüksek motor gücüne sahip olacak Yaris, tasarım değişiklikleriyle de dikkat çekecek. Yüksek performanslı yeni Yaris’te yeni bir ön yüz, yeni bir arka tasarım ve modernleştirilmiş bir kabin sunulacak.

KIA PICANTO OTOMATİK OLARAK KONFORLU
KIA’nın küçük otomobili Picanto da yenilenen modeller kervanına katıldı. 2017 model olarak satışına başlanacak Kia Picanto’da LED gündüz farları, ön ve arka kısımda optik değişiklikler dikkat çekiyor. KIA’nın marka karakterini yansıtacak şekilde değiştirilen dış tasarım dışında otomobilin iç mekânında da yeni tasarımlar fark ediliyor. Yeni versiyonun iç mekânında üç kollu direksiyon simidi, yeni kontrol düğmeleri, kokpitin ortasına yerleştirilen geniş ekran yapılan değişiklikler olarak göze çarpıyor. GT versiyonundaki pedal kiti ve spor koltuklar da aracın sportif yönünü vurgulayan değişiklikler olarak öne çıkıyor. Yeni versiyonda sadece 85 beygirlik 1.25 lt benzinli motor ve CVVT dört ileri kademeli otomatik şanzımanla pazara sunulan model, 100 km’de ortalama 5.6 litre yakıt tüketimiyle de beğeni topluyor.