KÜÇÜK SUV’DA OYUN YENİ BAŞLIYOR

Satışları hızla artan küçük SUV modellerinin en yenisi Toyota C-HR ve Hyundai i20 Active Türkiye’de üretilip dünya pazarlarına ihraç edilecek.

İthal modellerle birlikte bu sınıfta rekabet yıl ortasından itibaren zirve yapacak. İşte yeni SUV’lar ve kendilerine hayran bıraktıran özellikleri:

ADAPAZARI’NDAN DÜNYA PAZARLARINA
TOYOTA C-HR
Türkiye’nin ilk hibrit ve SUV modeli unvanını kazanacak olan Toyota C-HR, Adapazarı fabrikasında bu yılın sonundan itibaren bantlardan çıkacak. 450 milyon dolar ek yatırımla üretimine başlanacak modelin yüzde 90’ı başta Avrupa olmak üzere dünyanın 53 ülkesinde satışa sunulacak. Daha önce konsept olarak tanıtılan modelin seri üretime aktarıldığında bazı hatlarında değişiklikler beklense de genel tasarımı değişmeyecek. Japon üreticinin yeni global platformu (TNGA) kullanarak üretileceği model, özellikle Avrupalı tüketicilerin beğenileri göz önüne alınarak geliştirilmiş. 1.4 lt ve 1.6 lt motorlara sahip olması planlanan yeni SUV’un ayrıca yakıt tüketim değerlerini daha da aşağılara çekecek hibrit versiyonu da üretilecek. Manuel ve otomatik şanzıman seçeneklerin sunulacağı SUV’da gelişmiş bilgi, navigasyon ve eğlence sistemlerine de yer verilecek.

 

HEDEF GENÇLER VE DOĞA TUTKUNLARI
HYUNDAİ i20 ACTIVE
Hyundai İzmit fabrikasında üretimi başlayan yeni crossover model i20 Active, öncelikle Avrupa pazarlarında satışa sunuldu. Avrupa’daki tek üretim tesisi İzmit’ten dünya pazarlarına yollanan modelin Türkiye satışı da bu aydan itibaren başlıyor. İç mekânı i20 ile aynı olan model, görünüşüyle öne çıkıyor. Coupe ve HB i20 arasına konumlanacak yeni model daha maceracı tüketicileri hedefliyor. Standart versiyona göre yüksekliği 20 mm artırılan, plastik gövde kaplamaları, tavan rayları gibi görsel değişikliklere sahip olan yeni versiyonda ayrıca ön ve arka tampon tasarımıyla da kardeşlerinden ayrılacak. Marjinal olmayı seven ve maceraperest ruha sahip tüketicilerin ilgi göstermesi beklenen Hyundai i20 Active, özellikle etkileyici outdoor tasarımı, i20 Coupe modelindeki gibi ters altıgen ızgarası, yerden yüksek yapısı ve 120 beygir gücündeki 1.0 Turbo beslemeli motor seçeneğiyle dikkat çekecek.

 

İSPANYOL ATEŞİ REKABETİ KIZIŞTIRACAK
SEAT ATECA
Daha önce ürün gamında SUV bulunmayan İspanyol üretici SEAT da bu yıl SUV pazarında kendisine bir yer edinmek için yeni modeli Ateca ile şansını deneyecek. Kardeşi VW Tiguan ile de rekabet edecek Ateca, dinamik hatları ve yenilikçi teknolojilere sahip olarak yollara çıkacak. SEAT geleneğine uygun olarak Ateca, ismini İspanya coğrafyasından alıyor. SEAT’ın yeni SUV’unun ismi İber Yarımadası’nın ortasında yer alan Zaragoza eyaletinin batısındaki Ateca bölgesinden geliyor. Yeni SEAT Ateca’da kapsamlı teknoloji seçenekleri, Full LED farlardan başlayıp, trafik sürüş asistanı ve acil durum asistanı gibi geniş güvenlik sistemleriyle devam ediyor. Ateca’daki donanımlar 8 inç dokunmatik ekran, kablosuz akıllı telefon şarjı ünitesi ve Full Link bağlanabilirlik özellikli yeni nesil bilgi-eğlence sistemlerine kadar uzanıyor. Güçleri 190 beygire kadar çıkan benzinli ve dizel motorların kullanılacağı modelin 2016 yılının son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

 

OPEL MOKKA AİLESİ GENİŞLİYOR
MOKKA X
Opel’in küçük SUV sınıfındaki başarılı temsilcisi Mokka yeni versiyon X ile daha da genişliyor. Yeni Mokka X, bir önceki versiyonda toplam 500 bin adet gibi önemli bir satış başarısına imza atmıştı. Yeni versiyon göze çarpan sportif dış tasarımı, yeni iç mekanı, yeni nesil bilgi-eğlence sistemleri ve 1.6 dizel motor seçeneklerinin yanında otomatik şanzıman ve dört çeker sistemiyle birlikte sunulacak yeni nesil 1.4 litrelik 150 beygir turbo benzinli motora da sahip olacak. Yeni Opel MOKKA X, iç mekânda ise Yeni Astra’dan esinlenilen yepyeni ön konsola sahip. Yeni nesil bilgi-eğlence sistemlerinin 7 ve 8 inçlik dokunmatik ekranları merkez alınarak tümüyle yeniden geliştirildi. Daha az düğmeyle daha sade tasarıma sahip.