KÜÇÜK SUV’LARIN REKABETİ BOYLARINI AŞACAK

Yola yüksekten bakıp, şehirlerde her geçen gün azalan park alanlarına kolayca sığabilen, karlı, buzlu yollarda sorunsuz ilerleyebilen, tutumlu motorlar sahip ve fiyatları uygun bir araç denilince artık akla küçük şehir SUV’ları geliyor. Avrupa’da satışları her geçen gün artan bu küçük şehir SUV’ları artık Türk tüketicilerin de otomobil tercihlerinde önemli bir yer tutmaya başladı. Birbiri ardına pazara sunulan yeni modellerin de katkısıyla küçük SUV’ların bu yıl toplam 30 bin adet satış rakamıyla pazardan daha büyük pay alması bekleniyor. İşte Türkiye pazarının en çok tercih edilen küçük SUV’ları:

ŞIK VE GÖSTERİŞLİ: RENAULT CAPTUR
Fransız üreticinin yeni küçük SUV’u, kaslı hatları ve şık tasarımıyla yollardaki iddialı araçlardan biri. Yerden yüksek yapısı, geniş tekerlek açıklığı ve eğimli ön camıyla Captur, şık bir şehir aracı olduğunu vurguluyor. Captur’da 0.9 lt (90 beygir), 1.2 lt (120 beygir) benzinli ve 1.5 dCi (90 beygir) dizel olmak üzere sunulan üç motor seçeneğinin ortak özelliği turbo beslemenin kullanılıyor olması. Çift kavramalı otomatik şanzıman EDC şu anda 120 beygirlik motorda alınabiliyor. Stop&start teknolojisinin de yardımıyla fabrika verilerine göre 100 km’de 3.7 lt yakıt tüketen dizel motor, sınıfındaki en düşük tüketim değerlerinden birine imza atıyor.

KARDEŞİNİN İZİNDE PEGUEOT 2008
Peugeot 2008, sınıfının iddialı modellerinden. Uzunluğu 4.16 metre olan 2008, rakipleri gibi tam bir şehir SUV’u. Araç, ülkemiz pazarına 1.2 lt VTi (82 beygir), 1.6 VTi (120 beygir) benzinli ve 1.6 lt HDi (92 beygir) dizel olmak üzere 3 motor seçeneğiyle sunuluyor. Otomatik şanzımanın da sunulduğu araçta, zengin konfor ve güvenlik donanımı dışında, kötü yol şartlarında ilerlemeyi sağlayan Grip Control sistemi de alınabiliyor. Amortisörlerin sertlik ayarları konfor ve yol tutuşu optimize etmek üzere seçildiğinden bozuk yollarda bile sürüş keyfi azalmıyor.

KÜÇÜK İKİZLER: OPEL MOKKA-CHEVROLET TRAX
Birbirinin ikiz klonu olan Opel Mokka-Chevrolet Trax, motorları, donanımları ve otomatik şanzımanlarıyla pazarın şık SUV’larından. Trax’da,1.4 lt 140 beygir ve 1.6 lt 115 beygirlik iki benzinli motor seçeneği bulunuyor. Otomatik şanzıman da isteğe bağlı olarak alınabiliyor. Araçta, Chevrolet’in Apple ile yaptığı işbirliğinin ilk ürünü olan Siri (konuşarak komut verme) özelliği de bulunuyor. iTunes arşivinde bulunan parçaları çalmak, mesajları dinlemek ve konuşarak SMS göndermek gibi özellikler de yer alıyor.

Opel Mokka’da ise 1.6 lt (115 beygir), 1.4 Turbo (140 beygir) benzinli ve 1.7 CDTI (130 beygir) dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği sunuluyor. Otomatik şanzımanın da alınabildiği araç, şık tasarımı ve zengin donanımıyla öne çıkıyor.

İTALYAN MODA İKONU: FİAT 500L
Ülkemiz pazarında satılan Fiat’ın 500L modeli, küçük minivanlar kadar şehir SUV’larına da rakip olan bir otomobil. 4.15 metre uzunluğunda, değişken iç mekan özelliklerine sahip ve geleneksel otomobillerin kalıplarını zorlayan bu araçta, ön ve arka kısımdaki özel kaplamalar, off road tipi tampon, farklı tavan renkleri ve yan koruma barları bulunuyor. Fiat 500L ülkemiz pazarında, 1.4 lt (95 beygir), 0.9 lt (105 beygir) benzinli ve 1.3 lt (85 beygir), 1.6 lt (105 beygir) dizel olmak üzere toplam 4 motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. 1.3 lt Multijet dizel motor seçeneğinde otomatik şanzıman da alınabiliyor.

YENİ MODELLERLE BİRLİKTE REKABET DAHA DA KIZIŞACAK
Şu anda piyasada olan Küçük SUV’lar dışında bu sınıftaki rekabet yollara çıkmaya başlayan yeni modellerle önümüzdeki günlerde daha da kızışacak:

FORD FİESTA ECOSPORT BEKLENİYOR
Ford Fiesta’nın SUV kardeşi olan EcoSport 2014 ortasında 1.0 lt EcoBoost (125 beygir), 1.5 lt (110 beygir) benzinli ve 1.5 lt (90 beygir) dizel motor seçenekleriyle pazara girecek.

KÜÇÜK TİGUAN SIRADA
Küçük SUV pazarına en son girecek üreticilerden biri de VW olacak. VW, Polo platformu üzerine geliştirdiği küçük SUV’u önümüzdeki yıl yollara çıkartmayı planlıyor. Tiguan ile tasarım açısından büyük benzerlikler taşıyacak olan yeni model yüksek donanım seviyesi, gelişmiş motorlarıyla fiyat ve kalite açısından da çıta yüksekliğini belirlemeye aday gösteriliyor.

JAZZ DA HAZIRLANIYOR
Bu sınıfta Japon üreticiler de rekabete dahil olmak için sıra bekliyor. Honda Jazz platformu üzerine geliştirilen Vezel, 2015 yılından itibaren ülkemiz pazarına sunulacak. Tasarım açısından küçük CR-V olarak tanımlanabilen araçta 1.0 lt ve 1.5 lt hacimli, turbo beslemeli, güçlü ve tutumlu yeni motorlar görev yapacak.