KUMAŞ BOYASININ ÖZGÜNLEŞTİRDİĞİ TASARIMLAR

Kadıköy Moda’da 2.5 yıl önce açtığı atölyesinde kumaş boyası teknikleriyle tişört, çanta, ayakkabı ve şapka tasarımlarına imza atan Gazoz Kapağı Design’ın kurucusu Gamze Karataş, son derece özgün bir stile sahip.

Sakarya Üniversitesi Turizm Seyahat Bölümü mezunu olan Karataş, aslında herhangi bir tasarım eğitimi almamış. 27 yaşındaki Karataş, 2.5 yıl önce kalbinin sesine kulak vererek, kendisini çocukluğundan bu yana en çok mutlu eden işin peşine düşmüş ve tasarımcılığa yönelmiş. Gamze Karataş’ın imzasını taşıyan kişiye özel rengârenk tasarımlar, sonsuz bir enerjiye sahip.

Turizm eğitimi aldığı halde kendisine kumaş ve boyaların eşlik ettiği farklı bir dünya yaratan Gamze Karataş’ın tasarım atölyesinin adı da kendisi gibi son derece renkli… Karataş’a Gazoz Kapağı Design adının nereden geldiğini ve tasarıma nasıl yöneldiğini sorduk. Karataş, kendisini tasarımcı olmaya yönlendiren süreci şöyle özetliyor: “Evdeyken kıyafetlerimi kesip yeni şeylerle kombine ediyor, takılar tasarlıyor ve farklı çizimler yapıyordum. En sonunda insanlara güzel şeyler giydirmek istediğime karar verdim ve bu yolda kendi atölyemi açtım. Tasarımlara ‘G.K.’ şeklinde imza atıyordum. Ama sonrasında hem samimi hem de akılda kalıcı bir isim arayışına girdim ve tasarımlarımı Gazoz Kapağı Design olarak gerçekleştirmeye karar verdim. Bir yandan farklı ürün gruplarını alıp satarken, diğer yandan da özel kesim tişörtlere farklı kumaş boyalarıyla desenler çizmeye başladım. Sonra şapka, ayakkabı ve çantaları renklendirmeye başladım. Kumaş boyası ve kalemleri kullanıyorum. Kendi tasarımlarımın yanı sıra müşterilerin isteklerine göre hazırladığım modeller de bulunuyor. Sevgililer Günü, yıldönümü, doğum günü gibi organizasyonlara yönelik özel tasarımlara da imza atıyorum. Bu tasarımların yanı sıra dreamcatcher, takı ve saç tasarımlarım da bulunuyor.”

Doğaçlama tasarımlara imza atıyor
Kişiye özel tasarımlarda, karşısındaki kişiyi ve zevklerini analiz etmeye özen gösteren Gamze Karataş, “Örneğin Sevgililer Günü konseptinde bir tişört tasarımı yapacaksam, o çift hakkında bazı bilgiler alıyorum. Neleri sevdikleri ya da nelerden hoşlanıp hoşlanmadıkları hakkında bilgi sahibi olmak benim için çok önemli. Bazı müşterilerim ise sevdikleri figürlerin resimlerini ya da fotoğraflarını getiriyor. Bu figürleri karikatürize ederek çiziyorum. Hedef kitlemi ise daha çok gençler oluşturuyor. 35-40 yaşlarında daimi müşterilerim de var. 2-3 ayda bir gelip yeni tişört alıyorlar. Yaptığım şeyin önce beni mutlu etmesi gerekiyor. Çünkü beni mutlu etmezse, müşterimi de etmez. Her şeyi çok doğaçlama yapıyorum. Bir gün boyaları bir kaba koyup sadece fırçaları sıçratarak watercolor yapabilirim. Ya da tişörtü kesip bir yerlerine boncuk ekleyip bir yerlerine de kumaş işleyebiliyorum. Bazen milimetrik şeyler çizerek ‘line art’ yapıyorum. Mandala tarzı desenlerin yanı sıra zürafa ve fil gibi hayvan figürlerinden de keyif alıyorum. Bu konunun meraklılarına yönelik workshop çalışmaları da yapıyorum.” diyor.

Özgünlükten ödün vermiyor
Tasarımlarında farklı kontrastlar yaratmaktan hoşlandığını vurgulayan Gamze Karataş, nasıl bir stile sahip olduğu hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Bir şey çizerken elim en son siyaha gidiyor. Tasarımlarda kontrast yaratmayı seviyorum. Bu nedenle desenlerin kenarına attığım konturlarla resmi ortaya çıkarmak ve belirginleştirmek, benim için son bir dokunuş anlamına geliyor. Tasarımlarımı tamamlamadan önce mutlaka siyah bir kontur kullanıyorum ya da aralarda siyah kullanıp diğer renkleri öne çıkarıyorum. Her rengi seviyorum. Benim için en önemli kriter, özgünlük… Benzer şeylerden hiç hoşlanmıyorum. Tişörtlerin kalıbı da bana ait.”

Kış için hazırlanıyor
Gamze Karataş, bu kış için son derece özel bir tasarım üzerinde çalışıyor. Kalıbını yine kendisinin çıkaracağı kapüşonlu özel panço tarzı polarlar tasarlayan Karataş, bu polarları kumaş boyasıyla renklendirdiği özel kumaş parçalarıyla kombine edecek. Polarların şapka ve kol kısımlarında da kumaş boyası ile hazırlanan özel motifler olacak. El yapımı hırkalarda da keçeler ve özel dantel işlemeleri yer alacak.