KUŞ KADAR ÖZGÜR OLMAK İSTEYENLERE…

Türkiye’de yamaç paraşütçülüğü hızla gelişiyor. Bunun en önemli nedeni ise ülkemizin uçuşa çok elverişli noktalara sahip olması…

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en iyi uçuş noktalarından biri sayılan Ölüdeniz, Antalya-Kaş, Denizli, Isparta, Erzincan, Eskişehir, Erzurum, İzmir, Bolu ve Akşehir gibi illerimiz yamaç paraşütüne son derece uygun bir atmosfere sahip.

Türkiye’de 1990’lı yıllarda popülerleşti
Hayatınıza adrenalin katacak yeni heyecanlar peşindeyseniz, yamaç paraşütünü mutlaka denemelisiniz. 1970’li yılların sonlarına doğru uçuş yapmaktan hoşlanan özel pilotlar, yapısı sabit ve ağır olmayan, çok daha esnek ve hafif bir hava aracı arayışına girdi. Bu konuya öncülük eden birkaç havacı, paraşütlerle yamaçlardan uçuş denemelerine başladı. Çok geçmeden limit hızdaki açılış şokunun doğurduğu aşırı yüksek gerilimlerin daha yavaş ve daha yumuşak olan yamaç kalkışlarında ortaya çıkmadığı fark edildi ve değişik malzemelerden daha büyük boyutlarda paraşütlerin işe yarayabileceği düşünüldü.

Üniversite kulüpleri popülerleştirdi
Bu veriyi değerlendiren bazı üreticiler, hava geçirgenliği olmayan kumaşlardan daha geniş yüzeyli paraşütler üretmeye başladı. Çok geçmeden ucuzluğun ve basitliğin en son teknoloji ile birleştirildiği ‘yamaç paraşütçülüğü’ adıyla bilinen yepyeni bir spor dalı doğdu. 1980’li yıllarda yamaç paraşütçüleri düzenli olarak tepelerden havalanmaya başladı. Rengârenk kanatlar, bütün kıtaların tepelerinde görülmeye başladı. Japonya’daki Fuji Dağı ve Himalayalar’daki Everest zirvesinden uçuşlar gerçekleştirildi. Türkiye’de ise yamaç paraşütü sporu, 1990’lı yılların başlarında Fethiye Ölüdeniz bölgesindeki Babadağı’nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanındı ve ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başladı.

Öğrenme süreci hızlı
Bugün Ölüdeniz Babadağ, dünyanın en önemli uçuş bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor ve her yıl yüzlerce yabancı pilotu ağırlıyor. Türkiye’de bu sporla ilgilenen 2 bini aşkın pilot bulunuyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Yamaç paraşütçülüğünün bu kadar popüler olmasındaki en önemli kriterlerden biri de öğrenme sürecinin diğer hava araçlarından hem daha kolay hem de hızlı olması. Türkiye genelinde yamaç paraşütü eğitimi veren 40’ın üzerinde üniversite kulübü olduğu dikkat çekiyor. Üniversite kulüpleri dışında birçok dernek ve kurs da bulunuyor.

Önce teorik eğitim veriliyor
Pilotaj hatalarında ve bunun doğurduğu sonuçlarda alınan eğitimin büyük paya sahip olduğu asla unutulmamalı. Eğitimin güvenilir eğitmenler tarafından ve güvenli malzemelerle yapılması gerekiyor. Yamaç paraşütü eğitimi önce teorik eğitimle başlıyor. Teorik eğitimde; malzeme bilgisi, aerodinamik, uçuş tekniği, makro ve mikro meteoroloji ile ilgili bilgiler veriliyor. Teorik eğitimden sonra öğrenciler yer eğitimine geçiyor. Yer eğitimleri, öğrencinin durumuna göre 1-3 gün arasında sürüyor. Yer eğitimini bitiren öğrenciler, önce 30-40 metre yükseklikteki tepelerden 20-30 civarı başlangıç uçuşu gerçekleştiriyor. Başlangıç eğitimi biten öğrenci artık yüksek irtifa eğitimine hazır hale geliyor. Başlangıç eğitimi tüm koşullar uygunsa ortalama 5-10 gün sürüyor.

En popüler yamaç paraşütü rotaları
Babadağ/Fethiye: Fethiye Ölüdeniz’e tepeden bakan Babadağ, dünyanın dört bir yanından sporcuya ev sahipliği yapıyor. Ölüdeniz’e bin 969 metreden iniliyor. Bu yükseklikten Patara Plajı’nı, Dalaman’ı ve hatta Rodos’u bile görebiliyorsunuz.
Çökelez Dağı/Denizli: Çökelez Dağı, Denizli merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Atlayış noktası ise bin 650 metrede. Batı ve güneyden esen rüzgârlar hâkim. Çökelez Dağı’ndan yapılan uçuşlarda Denizli merkez, Sarayköy, Buldan, Honaz ilçeleri ile organize sanayi bölgesi rahatlıkla görülebiliyor.
Nemrut Dağı/Adıyaman: Nemrut Dağı 2 bin 200 metre yüksekliğe sahip. Profesyonel ve amatör yamaç paraşütü yapanlar için uygun. Bugüne kadar çoğunlukla gösteri amaçlı uçuşlar yapıldı. Genelde kuzey ve güney rüzgârları hâkim.
Munzur Dağları/Erzincan: Munzur Dağları, Ergan bölgesi, Erzincan’a 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yüksekliği ise 3 bin 250 metre. Her seviyedeki sporcu için uygun. 3 bin 250 metreden uçuş düzenleniyor.
Alidağ/Kayseri: Alidağ, Kayseri’nin Talas ilçesi sınırlarında bulunuyor. Kente uzaklığı ise 6 kilometre. Bin 750 metre yüksekliğe sahip. Profesyonel ve yarı profesyonel yamaç paraşütçüleri için uygun.
İnönü C Tepesi/Eskişehir: Türk Hava Kurumu (THK) İnönü Eğitim Merkezi C Tepesi, Eskişehir kent merkezine 36 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yüksekliği ise 230 metre. Başlangıç eğitimleri C Tepesi’nin hemen yanındaki 130 metre yüksekliği bulunan Yerli Tepe’de veriliyor.