KÜTAHYA VE ÇİNİLİ VAZO

KÜTAHYA VE ÇİNİLİ VAZO

Rengârenk çinileriyle Türkiye’nin ‘çini atölyesi’ olarak ifade edilen Kütahya’nın Zafer Meydanı’na gittiğinizde sizi “Çinili Vazo” karşılar.

Kent meydanına 1970’li yıllarda yapılan “Çinili Vazo”; yüzyıllar boyunca dünyanın en iyi çini ustalarını yetiştiren Kütahya’nın ve saraylardan hamamlara, kiliselerden camilere, çeşmelerden evlere uzanan bir kültürün sembolüdür.

Rivayete göre bölgede bir pazara getirdiği testi, tabak, vazo, sürahi, çanak ve çömleklerin sağlamlığı ve zarifliği yüzünden dikkat çeken dul bir kadını, diğer satıcılar takip eder. Kadının bugünkü Kütahya’nın bulunduğu yere gelip heybesini toprakla doldurmasıyla bu bölgede atölyeler açılır, şehir kurulur ve bugünkü Kütahya’nın ilk adı, seramik şehri anlamındaki “Seramorum” olur.

Radyasyonu çekiyor
İşte bu seramikler çini sanatı ile birleşerek önce ev, mutfak eşyalarında ardından duvarların döşenmesine varan geniş bir kullanım alanında hayat bulacaktır. İçeriğindeki maddeler sebebiyle ortamdaki radyasyonu çeken özelliği, insanların daha sağlıklı yaşam alanlarına kavuşmalarını da sağlar.

Kütahya çinileri renkleriyle de öne çıkar. Kırmızının ardından kobalt mavisi, mor, firuze ve siyah renklerin yoğun olarak kullanıldığı çinilerde bugün ağırlıkla mavi ve beyaz renkler dikkat çeker. Bu renklerin kullanımıyla yapılmış olan Çinili Vazo, fıskiyelerle bezeli bir havuzun ortasında yer alarak suyun ve toprağın gücüne, güzelliğine dikkat çeker.

Çini müzesi
Kütahya’ya gittiğinizde kentin ilk defterdarının oturduğu evde açılan S. Sadık Atakan Özel Çini Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Müzede son 250 yılın en güzel çini örneklerine tanık olabilir, en iyi çini ustalarının binlerce eserini yakından inceleyebilirsiniz.