LANGKAWİ’DE DOĞAYLA BAŞBAŞA

Kar manzaralarını, kayak merkezlerini arkada bırakıp kışın gidilebilecek en güzel destinasyonlar, tropik ağaçların bembeyaz kumsallarla flört ettiği muhteşem kumsallara sahip egzotik adalardır.

Bu anlamda Güneydoğu Asya’daki adalar bozulmamış doğaları ile gidenlere ‘iyi ki gelmişim’ dedirtecek kadar cömert… Langkawi bu cömert adalardan biri… Güneydoğu Asya’nın diğer popüler adalarıyla kıyaslandığında daha otantik ve doğal kaldığından, yerel bir tatil deneyimi yaşamak isteyenleri tatmin edici pek çok özelliğe sahip…

Kökleri suyun içinde olan bölgeye özgü mangrove ağaçları ile kaplı ormanları gezmek, sık ağaçlar arasında yürürken dallardan sarkarak şapkanıza ya da elinizdeki yiyecek-içeceğe göz diken maymun ailelerini görmek, tekneyle nehir turu yaparken huzur duymak Langkawi’de yaşanılacak deneyimler arasında… Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan kısa bir iç hat uçuşu veya karayolu ve feribot aracılığıyla ulaşılması oldukça kolay olan bu ada, kendinize zaman ayırmak için harika bir alternatif.

Adı ‘Kızıl Kartal’ anlamına geliyor
Adada kızıl kartalların yaşıyor olması, Langkawi‘ye adını veren esas özellik. Çünkü Malay dilinde ‘Lang’ kartal, ‘Kawi’ ise kızıl anlamına geliyor. Adanın merkezinde yer alan dev bir kartal heykelinin önünde poz vermek olmazsa olmazlar arasında… Ayrıca bu kızıl kartalları doğal ortamlarında görebilmek nehir gezisinde mümkün. Tekne kaptanının, motoru durdurup nehre et parçaları atmasıyla keskin gözlere sahip kartallar, etleri kapmak için suya pike yapıyor ve böylece kartalları yakından görme şansına sahip oluyorsunuz.

Vergiden muaf adada alışverişin cazibesine kapılmak olası ancak aynı zamanda yapılacak pek çok aktivite bulunmakta. Bunlardan en popüler olanı dünyanın en dik teleferiklerinden biri olan Langkawi Cable Car… Machincang dağının tepesine doğru yemyeşil, gür ağaçların üzerinden neredeyse onlara değercesine tırmanırken nefesiniz kesiliyor. Bu kısa tırmanış enfes manzaralar sunarak Langkawi’nin doğasına bir defa daha hayran bırakıyor. Teleferikten inince yerel ürünlerin satıldığı ve çeşitli restoranların bulunduğu Oriental Village zaman geçirmek ve alışveriş yapmak için ideal. Dükkânlardaki rengârenk batik kıyafetler, şallar, ahşap objeler, hediyelik eşyalar, çeşitli taşlar ve deniz kabuklarından yapılmış takılar arasında zaman hızlı geçiyor.

Efsaneler…
Langkawi, halkın efsaneleri sevdiği ve efsanelerle beslendiği bir ada. ‘Hamile bakire’ efsanesi bunlardan biri… Efsaneye göre ‘elf’ bir erkek ve fani bir kadının aşkından bir bebek doğmuş ancak ölmüş. Annesi de bebeğini bu gölün sularına bırakmış. Sonrasında halk arasında, hamile kalmak isteyen kadınlar için gölün şifalı olduğu efsanesi yayılmış. Gölde tekne turları yapılıyor hatta tekne, hamile bir kadın şeklinde olan bu ilginç yeryüzü şeklini görebileceğiniz bir noktada duruyor.

En yaygın efsanelerden bir diğeri ise adada en fazla ziyaretçisi olan Makam Mahsuri’nin mezarı… Gitmezseniz pek bir şey kaybetmezsiniz ancak efsanesini ilginç: Yüzyıllar önce, masum bir kadın olan Makam Mahsuri infaz edilmiş. Ancak kadının, 7 nesil boyunca adada yaşayanları lanetlediğine inanılmış. Denilene göre; gerçekten de 7 nesil sonra ada tekrar eski huzuruna ve bereketine kavuşmuş.

Bir milyon yaşındaki ormanlar
Adadaki 1 milyon yaşındaki ormanlar, dünyanın en eski ormanları arasında yer alıyor. Bisikletle veya yürüyerek bu tropikal ormanlarda gezerken nesli tükenmekte olan, daha önce hiç karşılaşmadığınız hayvan türlerini görmek yaşanabilecek en güzel deneyimler arasında. Bir efsaneye göre dağ perilerine ev sahipliği yaptığı söylenen Telaga Tujuh şelalesi ise bir başka doğal güzellik…

Hindistancevizlerine dikkat!
Adada deneyimleyeceğiniz en kötü şeyin başınıza bir hindistancevizi düşmesi olacağı Langkawi’de, tropik meyvelerden tatmak, güler yüzlü insanlarla selamlaşmak, taze deniz ürünleri ile dolu sofralara oturmak ve ağaçların arasında bir şezlonga kurulup keyif çatmak; adanın biz fanilere sunduğu olağanüstü anlardan yalnızca birkaçı.

Romantik günbatımı
Langkawi’de efsaneler de aktiviteler de bol… İlgi alanınıza ve zamanınıza göre batik atölyelerini ziyaret edebilir, pirinç tarlalarını gezip mahsullerini toplayan yerli halkı fotoğraflayabilir, hatta onlara katılabilirsiniz. Timsah çiftliklerinde farklı boylardaki timsahları yakından görebilir, dingin bir doğada büyülü nehir gezintileri yapabilir ya da uzun, beyaz kumsallarda harika günbatımını izleyerek romantik yürüyüşler yapabilirsiniz. Tanjung Rhu ve Pentai Cenang ise en güzel kumsallar…

KAÇIRMAYIN
Batik Köyü’ne uğrayarak yerel üretimi destekleyin.

LEZZET MOLASI
Hindistancevizi sütünde pişirilen pilavı ve hindistancevizi reçelini deneyin.

FOTOĞRAF NOKTASI
Kartalların beslendiği nehir gezisinde fotoğraf makinanızı hazır bulundurun.

ALIŞVERİŞ
Pentai Cenang’ta vergiden muaf pek çok dükkân ve ufak çaplı alışveriş merkezi bulunuyor.

BİLGİ
Langkawi, 550 milyon yıllık jeolojik tarihiyle Unesco tarafından Asya’nın ilk Geopark’ı olma özelliğine sahip.